Kultura i sztuka po 1989 roku

11.06.2019

M. Bornus-Szczyciński, T. Boruta i A. Kornouchow odznaczeni medalami Papieskiej Rady ds. Kultury

Artysta Marcin Bornus-Szczyciński (L), malarz i krytyk sztuki Tadeusz Boruta (C) oraz najwybitniejszy współczesny mozaista Alexander Kornoukhov (P) podczas gali wręczenia Medalu Per Artem Ad Deum. Fot. PAP/P. Polak Artysta Marcin Bornus-Szczyciński (L), malarz i krytyk sztuki Tadeusz Boruta (C) oraz najwybitniejszy współczesny mozaista Alexander Kornoukhov (P) podczas gali wręczenia Medalu Per Artem Ad Deum. Fot. PAP/P. Polak

Śpiewak i badacz muzyki dawnej Marcin Bornus-Szczyciński, malarz i krytyk sztuki Tadeusz Boruta i rosyjski artysta Alexander Kornouchow zostali w poniedziałek w Kielcach uhonorowani medalami Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” (Przez Sztukę do Boga).

Marcin Bornus-Szczyciński jest jednym z pionierów wykonywania muzyki barokowej w Polsce. Założyciel zespołu Bornus Consort otrzymał medal za "krzewienie tradycji i tworzenie przestrzeni do spotkania pierwiastka sakralnego ze świeckim” – napisano w uzasadnieniu Papieskiej Rady ds. Kultury.

"Każda muzyka jest ze swej istoty sakralna, tak więc połączenie tych dwóch pierwiastków nie jest taką trudną rzeczą. Muzyka, a w szczególności śpiew zawsze opowiada o rzeczach najważniejszych, najbardziej osobistych, intymnych. I zawsze zwraca się do absolutu, kimkolwiek dla śpiewaka ten absolut jest” – powiedział artysta.

Medal "Per Artem ad Deum" otrzymał także malarz i krytyk sztuki Tadeusz Boruta za "twórczość, prowadzącą do poszukiwania indywidualnej relacji z Bogiem przez współczesnego człowieka".

"Jest to sztuka, która chce wyrażać człowieka. Sztuka, która chce wyrażać Boga, czy relacje z Bogiem, powinna zwracać się do człowieka, do jego pierwotnego doświadczenia. I myślę, że sztuka poprzez człowieka jest w stanie pokazać Boga" – podkreślił Boruta odbierając nagrodę.

Medalem uhonorowano również Rosjanina Alexandera Kornouchowa, który uważany jest za najwybitniejszego współczesnego mozaistę. Jego najsłynniejszym dokonaniem jest ułożenie w watykańskiej kaplicy mozaiki ”Nowe Jeruzalem” ze 100 milionów elementów. Nagrodę otrzymał za ”zespalanie nauki i tradycji w natchnionych formach sztuki”.

”Chciałbym podziękować za ten wspaniały dzień, mam wrażenie, że w ten sposób przedłuża się dzieło Jana Pawła II. Ten papież tak głęboko wszedł w rzeczywistość i historię naszego życia. Pozostawił po sobie niewymazalny ślad. Bardzo się cieszę, że jestem uczestnikiem tego wielkiego dzieła. - zaznaczył Kornouchow.

Medal "Per Artem ad Deum" to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 r. z inicjatywy Jana Pawła II. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, kompozytor Krzysztof Penderecki, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, twórca budowli sakralnych Stanisław Niemczyk oraz dyrygent i kompozytor Stefan Stuligrosz.

Medal "Per Artem ad Deum" towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów "Sacroexpo". W poniedziałek rozpoczęła się jej 20. edycja. Zwiedzający hale wystawowe mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Prezentowane są też akcesoria liturgiczne i dewocjonalia. Targi zakończą się w środę. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ agz.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL