Makietę przedstawiającą budynki wrocławskiej WuWy przygotowano na podsumowanie dekady rewitalizacji tego osiedla powstałego w 1929 r. Składająca się z ponad 30 obiektów WuWa jest perełką architektury modernistycznej.
WuWa to unikatowe w skali Europy osiedle. Władze Wrocławia rozpoczęły jego rewitalizację 10 lat temu; do tej pory przeznaczono na ten cel 10 mln zł. W czwartek odsłonięto makietę przestawiającą budynki WuWy. W ten sposób symbolicznie zakończono etap rewitalizacji osiedla.
Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur przypominał, że WuWa została wyróżniona Znakiem Dziedzictwa Europejskiego. „Przez 10 lat udało się przywrócić świetność temu modelowemu osiedlu” - powiedział Mazur. Wiceprezydent wskazał przy tym, że wrocławskie osiedle jest jednym z najlepiej zachowanych spośród modernistycznych osiedli, których ponad 90 lat temu powstało kilka w europejskich miastach.
Anna Kościuk, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów (w odbudowanym po pożarze jednym z budynku WuWy mieści się siedziba DOIA), podkreśliła, że osiedle jest ważnym miejscem dla europejskiej architektury modernistycznej. „Ówcześni architekci zaproponowali najnowocześniejsze według nich rozwiązania. Mamy tu budynki posiadające różną funkcję - od budynków mieszkalnych, przez budynki usługowe, domy jednorodzinne i bliźniacze oraz przedszkole” - powiedziała Kościuk.
W odbudowanym budynku, w którym teraz mieście się DOIA, a pierwotnie było tam przedszkole, podczas prac rekonstrukcyjnych odkryto pozostałości brodzika. „Postanowiliśmy zachować ten brodzik; dość długo trwała procedura podłączenia wody, ale mamy nadzieje, że już w tym miesiącu woda w brodziku będzie” - powiedziała Kościuk.
WuWa powstała na obrzeżach Parku Szczytnickiego i terenów wystawowych przy wrocławskiej Hali Stulecia w ramach wystawy „Mieszkanie i Miejsce Pracy" (Wohnung und Werkraum Ausstellung"). Była odpowiedzią wrocławskich architektów na ówczesne problemy urbanistyki i architektury mieszkaniowej. Powstałe osiedle jest wzorcowym przykładem modernistycznych budynków mieszkalnych o rożnych gabarytach, standardzie i przeznaczeniu.
Na świecie powstało jedynie osiem takich wzorcowych osiedli, a wrocławskie do dziś przetrwało w niemal niezmienionych założeniach urbanistycznych.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/aszw/