Kultura i sztuka po 1989 roku

16.07.2019

Ministerstwo kultury dofinansowało remont zamku w Brzegu

Na terenie Zamku Piastów Śląskich w Brzegu rozpoczęły się prace remontowe. Dzięki dotacji z ministerstwa kultury do końca roku zostanie wymieniona cała konstrukcja dachu wraz pokryciem. Koszt inwestycji to 2,2 mln złotych.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu w ubiegłym roku otrzymał status Pomnika Historii. Dzięki kwocie 1,9 mln złotych, jakie dyrekcja muzeum otrzymała z ministerstwa kultury, można było rozpocząć kompleksową naprawdę dachu, którego stan techniczny wymagał pilnych napraw.

"Patrząc na zamek widać ogrom tej inwestycji. Zostaną wymienione elementy konstrukcji dachu i dachówka, położona już w latach powojennych. Ze względu na zakres robót w tym roku nie przyjmowaliśmy zleceń na imprezy, które mogłyby kolidować z pracami budowlanymi. Na szczęście, zakres prac w żaden sposób nie wpłynie na dostępność ekspozycji wewnątrz zamku, a po remoncie zabytek zyska na wyglądzie" - zapewnia Anna Techmańska, zastępca dyrektora muzeum.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu powstał w XIII wieku. W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym. Był siedzibą ostatniego władcy ze śląskiej linii Piastów i całej dynastii - Jerzego IV Wilhelma, który zmarł w 1675 roku. Zamek brzeski jest także największą nekropolią Piastów. Spoczywa tu 43 przedstawicieli tej rodziny związanej z historią Polski i Śląska. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL