Polska po 1989 roku

22.01.2020

MKiDN: przystanek kolejowy Warszawa Ochota w rejestrze zabytków

Wiceminister kultury, Generalny Konserwator Zabytków Magdalena Gawin utrzymała w mocy decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisującą do rejestru zabytków województwa mazowieckiego przystanek kolejowy Warszawa Ochota - podało MKiDN.

Podano, że "ochroną konserwatorską objęty został pawilon kasowy oraz zachodnia kładka nad torowiskiem wraz z dwoma zejściami na perony".

Na stronie resortu napisano, że "przystanek kolejowy Warszawa Ochota, wzniesiony w latach 1962-63 wg projektu opracowanego pod kierunkiem Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, stanowi element założenia linii średnicowej, funkcjonującej na odcinku między dworcami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia". Dodano, że został zrealizowany równocześnie z przystankami Warszawa Powiśle i Warszawa Stadion.

"Najcenniejszym obiektem przystanku kolejowego Warszawa Ochota jest pawilon kasowy, którego zadaszenie zrealizowano w konstrukcji stanowiącej paraboloidę hiperboliczną, pierwszy raz wykorzystaną w budownictwie w 1954 r. przez architekta Eduardo Catalano. Zastosowanie ww. formy o dynamicznej linii jest ilustracją progresywnych rozwiązań architektonicznych i wykazuje wysokie wartości artystyczne oraz nowatorstwo konstrukcji" - podano w informacji resortu.

Dodano, że "jednocześnie obiekt posiada walor przestrzenny i urbanistyczny, którego nośnikiem jest ekspozycja pawilonu kasowego posadowionego na kładce, a tym samym nadwieszonego nad torowiskiem". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL