Kultura i sztuka po 1989 roku

27.02.2019

Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje otwarcie ekspozycji art deco

Muzeum Mazowieckie w Płocku. Fot. PAP/J. Morek Muzeum Mazowieckie w Płocku. Fot. PAP/J. Morek

Na wrzesień Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje rozpoczęcie prac związanych z aranżacją ekspozycji poświęconej art deco, która powstanie w odnowionej kamienicy w centrum miasta, w sąsiedztwie głównej siedziby placówki. Wystawa ta ma być dostępna dla zwiedzających w 2020 r.

Na odtworzenie i rewaloryzację zabytkowego budynku, w którym znajdzie się kolekcja art deco, samorząd Mazowsza przyznał Muzeum Mazowieckiemu na ten rok 9,1 mln zł. Projekt zakłada, że powstanie tam również stała wystawa poświęcona m.in. znanym płocczanom.

„Myślimy, że prace budowlane w kamienicy zostaną sfinalizowane do końca sierpnia wraz z odbiorami. Następnie przystąpimy do budowy aranżacji nowej ekspozycji, czyli art deco. Mam nadzieję, że będzie to możliwe w połowie września. Tworzenie aranżacji nowej wystawy stałej potrwa pół roku. W związku z tym otwarcie ekspozycji art deco planujemy do końca pierwszego kwartału 2020 r.” – powiedział PAP dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj.

Placówka ta znana jest obecnie przede wszystkim z największych w Polsce zbiorów sztuki i rzemiosła secesji – posiada 9,5 tys. obiektów z tego okresu, które są tam gromadzone i eksponowane od ponad 50 lat.

„Nie ma w Polsce obecnie dużej ekspozycji stałej art deco. Eksponaty z tej epoki zbieramy mniej więcej od 12 lat. Mamy ich już blisko 2 tys. Oczywiście szukamy cały czas kolejnych obiektów o wysokich walorach artystycznych. Praktycznie jesteśmy więc gotowi na przygotowanie nowej, stałej wystawy. Po jej otwarciu będziemy mówili o naszym muzeum - muzeum secesji i art deco” – podkreślił Sobieraj.

Jak zaznaczył, realizowany projekt przewiduje jednocześnie, że w części odremontowanej kamienicy powstanie także stała wystawa poświęcona postaciom historycznym związanym z Płockiem. „W pierwszym etapie będzie to ekspozycja na temat Stefana i Franciszki Themersonów. Ta część będzie dostępna dla zwiedzających w 2020 r. Potem wystawa będzie rozbudowywana o kolejne wątki. Upamiętnimy w ten sposób na przykład Mirę Zimińską-Sygietyńską i Władysława Broniewskiego. Oczywiście przypomnimy tam także inne postacie związane z naszym miastem” – dodał Sobieraj.

Dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego zapowiedział, że w nowej części placówki utworzona zostanie również stała wystawa poświęcona twórczości Bolesława Biegasa – „artysty, który co prawda nie był związany z Płockiem, ale był mazowszaninem”.

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, informując ostatnio o środkach w łącznej wysokości 9,1 mln zł, które zostaną przekazane na odtworzenie i rewaloryzację zabytkowej kamienicy w Płocku w związku z rozbudową tamtejszego Muzeum Mazowieckiego, zapowiedział, że inwestycja ta będzie kontynuowana w 2020 r. i na ten cel w przyszłym roku przeznaczonych zostanie ponad 12,2 mln zł.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie swe zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego.

Placówka ta od 2005 r. działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta - główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. To najbogatsze tego rodzaju zbiory w kraju. Ekspozycję tę wzbogaca tam tworzona obecnie kolekcja art deco, stylu w sztuce z pierwszych dekad XX wieku, zwłaszcza w lat 20.

W 2006 r. Muzeum Mazowieckie podjęło decyzję o stworzeniu stałej wystawy art deco. Ekspozycja ta, w konwencji zaaranżowanych wnętrz mieszkalnych, ma powstać na dwóch kondygnacjach zaadaptowanego w tym celu budynku, który znajduje się w sąsiedztwie głównej siedziby – prace remontowe i adaptacyjne ruszyły tam w maju 2018 r. Projekt uzyskał wtedy 3,5 mln zł unijnego wsparcia. (PAP)

mb/ aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL