Polska po 1989 roku

22.01.2020

Muzeum Pary w Rybniku powstanie w zabytkowej kopalni Ignacy

Muzeum Pary zaaranżuje w remontowanych nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko dawnej kopalni Ignacy w Rybniku (Śląskie) samorząd tego miasta. Ma to być interaktywna wystawa nawiązująca do historii miejsca oraz pary jako źródła energii w przemyśle.

Rybnicki samorząd remontuje obiekty szybu Kościuszko tego historycznego zakładu przy pomocy środków unijnych przyznanych na działania na rzecz dziedzictwa kulturowego. Inne, przyznane już także środki UE - przeznaczone na rewitalizację obszarów zdegradowanych - wspomagają remont byłej kopalnianej sprężarkowni.

Informując w środę o postępach prac w nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień zaznaczyła, że wystawa – o charakterze bardziej centrum nauki niż klasycznego muzeum – „rozgości się tam wkrótce”. Jak przekazała przy tym, miasto ma nadzieję, że ekspozycję będzie odwiedzało co najmniej 20 tys. gości rocznie.

Jedną z atrakcji ma być możliwość zobaczenia pracującej maszyny parowej z 1920 r. firmy Linke-Hofmann-Werke AG z ówczesnego Breslau – o mocy 1800 koni mechanicznych.

Poszczególne stanowiska wystawy zaprojektowano tak, aby stanowiły oddzielne zagadnienia tematyczne, tworząc jednak spójną całość związaną z parą i przemysłem.

Miasto podało też w środę, że rozpoczęły się już prace związane z modernizacją pobliskiego budynku b. sprężarkowni. Mają tam znaleźć się świetlica środowiskowa, miejsce spotkań dla lokalnej społeczności, miejsce prowadzenia działań kulturalnych – wspomagające proces rewitalizacji rybnickiej dzielnicy Niewiadom.

Do oszacowanej na 10,6 mln zł inwestycji dotyczącej nadszybia i maszynowni miasto dostało 4,4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 – w konkursie dot. dziedzictwa kulturowego. Blisko 6 mln zł dotacji z części RPO poświęconej rewitalizacji obszarów zdegradowanych to z kolei 95 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych remontu sprężarkowni.

Oba te przedsięwzięcia to kolejne prace związane z zachowaniem jednego z najważniejszych zabytków w mieście - Zabytkowej Kopalni Ignacy w dzielnicy Niewiadom. Kopalnia powstała w 1792 r. pod nazwą Hoym i jest najstarszą w okręgu rybnickim. Zakończyła eksploatację, jako część kopalni Rydułtowy, w latach 90. ub. wieku. Od 2015 r. zabytek podlega Muzeum w Rybniku.

Odnawianie zabytkowej kopalni rozpoczęło się w 2006 r. od zaadaptowania wieży ciśnień na wieżę widokową. W 2015 r. oddano odnowione budynki starej stolarni i maszynowni szybu Głowacki (na cele wystawowe i konferencyjne). Dzięki przyznanemu wiosną br. dofinansowaniu w nadszybiu i maszynowni szybu Kościuszko powstać ma wystawa oparta o motywy pary i maszyny parowej.

Realizacja obu projektów – dot. sprężarkowni oraz nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko - zakończy proces modernizacji wszystkich budynków byłej kopalni. W planach jest jeszcze zagospodarowanie terenu pomiędzy nimi - miasto chce tam utworzyć industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci, szukając możliwości unijnego dofinansowania również tej inwestycji.

Atrakcyjna poprzemysłowa przestrzeń dawnej kopalni Ignacy była w ub. roku miejscem organizacji finału corocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego – Industriady. Na rozstawionych w niej trzech scenach 56 artystów uczestniczyło w multimedialnym widowisku opowiadającym o kobietach i pracy w przemyśle.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL