Zbiórkę pamiątek do swojej nowej siedziby rozpoczęło poznańskie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku. Placówka na wzgórzu św. Wojciecha ma powstać do 2023 r., będzie kosztować 150 mln zł.
W czerwcu prezydent Poznania podjął decyzję o lokalizacji dla nowej siedziby muzeum. Budowa potrwa 5-7 lat, będzie prowadzona z budżetów miasta i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wrześniu ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny.
Powierzchnia nowego obiektu ma wynieść 10 tys. m kw., z czego niemal jedna trzecia będzie przeznaczona na wystawę stałą. W tej chwili poświęcone powstaniu muzeum mieści się w Odwachu na Starym Rynku, zajmuje 340 m kw.
Muzealnicy ogłosili rozpoczęcie zbiórki pamiątek do nowego gmachu. Zakres tematyczny nowej ekspozycji ma obejmować nie tylko wydarzenia samego powstania, ale także jego przyczyny, w tym dzieje Wielkopolski pod pruskim panowaniem w l. 1793-1918 oraz konsekwencje zwycięskiego zrywu Wielkopolan. Muzeum jest więc zainteresowane wszystkimi pamiątkami i zabytkami dotyczącymi dziejów regionu w XIX i w I połowie XX wieku.
„Czekamy na dokumenty, listy, odznaczenia, elementy strojów, również na przedmioty codziennego użytku. Być może uda się nawet pozyskać jakieś egzemplarze militariów. Zbiórce towarzyszyć będzie kwerenda w innych muzeach, śledzenie różnego rodzaju aukcji, aktywności kolekcjonerów” – powiedział PAP Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, któremu podlega Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Podkreślił przy tym, że muzeum chętnie przyjmie darowizny, ale jest też gotowe na inne formy: depozyty, zakupy, kopiowanie.
Łęcki poinformował, że tuż po ogłoszeniu informacji o nowej lokalizacji muzeum, wnuczka wybitnego architekta Rogera Sławskiego, Krystyna Sławska - Pawłowska zdecydowała się przekazać kolekcję po swoim dziadku. Obejmuje ona meble, obrazy, porcelanę i bibeloty, które pierwotnie znajdowały się w mieszkaniu Rogera Sławskiego w Poznaniu.
Wyjaśnił, że po uzupełnieniu kolekcji, planowane jest odtworzenie dwóch pomieszczeń z mieszkania architekta i zaprezentowanie ich na ekspozycji stałej, w części "wkład Wielkopolan w rozwój II Rzeczpospolitej".
"Będziemy tam pokazywać Poznań jako owoc zwycięstwa i wyjścia z okresu zaborczego. Roger Sławski projektował budynki poznańskiego uniwersytetu, był głównym architektem Powszechnej Wystawy Krajowej, która była przecież symbolem siły i znaczenia Poznania w niepodległej Polsce” – powiedział Łęcki.
Dyrekcja Muzeum Powstania Wielkopolskiego szacuje, że frekwencja w nowej placówce może sięgnąć nawet 100 tys. odwiedzających rocznie.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica. Do połowy stycznia 1919 r. wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany między Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ amac/