Muzeum Zamkowe w Malborku (Pomorskie) otrzymało w środę z Muzeum Miasta Malborka siedem krzeseł z ok. 1894 roku. W zamian przekazano księgozbiór poświęcony m.in. miejskim szkołom.
W środę na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku doszło do niecodziennej wymiany między muzealnymi placówkami. Jak wyjaśniła kierowniczka działu muzealnego marketingu Iwona Orszulak, do zamku powróciło siedem krzeseł z ok. 1894 r. stanowiących niegdyś wystrój m.in. izby komtura domowego na Zamku Wysokim. Natomiast Muzeum Miasta Malborka wzbogaciło swój księgozbiór kilkunastoma egzemplarzami książek z proweniencją związaną z dawnym Muzeum Miejskim (Städtische Sammlungen Marienburg) i malborskimi szkołami: Winrich v. Kniprode-Schule Marienburg, Lehrer Bibliothek oraz Bibliothek Gymnasium zu Marienburg.
"Jeden z egzemplarzy posiada pieczęć świadczącą o przynależności do zbiorów biblioteki +Zbiorów Miejskich+, czyli pierwszego okresu funkcjonowania przedwojennego muzeum. Kolejne natomiast związane są z malborskimi szkołami Winrich v. Kniprode-Schule czy Gimnazjum Królewskiego w Malborku" - powiedziała koordynatorka projektu Straty w Muzeum Zamkowym w Malborku Aleksandra Siuciak.
Wyjaśniła, że pośród dwunastu zaprezentowanych w środę egzemplarzy, pięć z nich to starodruki, czyli wydania do 1800 roku, pozostałe to dzieła XIX wieczne. "W zbiorze notujemy, jak na spuściznę bibliotek szkolnych przystało, również szereg podręczników np. do literatury, religii, czy dzieła starożytnych klasyków - chociażby Owidiusza i Tacyta" - mówiła Siuciak.
Z kolei do malborskiego zamku trafiły krzesła, które powstały ok. 1894 roku na zlecenie Zarządu Odbudowy Zamku i na przestrzeni lat stanowiły wyposażenie wnętrz zamkowych.
"Na archiwalnych fotografiach identyfikujemy je w dwóch pomieszczeniach – izbie konwentu na Zamku Wysokim w 1894 roku, oraz w komnacie komtura domowego również na Zamku Wysokim w 1903 roku" - powiedziała koordynatorka projektu.
Przypomniała, że do tej pory w zbiorach muzeum są 4 takie krzesła. "Po wojnie krzesła trafiły do Starostwa Powiatowego, a stamtąd do budynku ratusza na Starym Mieście, skąd przejęło je Muzeum Miasta Malborka" - wyjaśniła.
Dodała, że oba muzea funkcjonowały w mieście do 1945 roku. Zamkowe zbiory nie zostały poddane ewakuacji, zabezpieczano je na miejscu, w skrytkach na terenie kompleksu zamkowego (m.in. w piwnicach, skarbcu, Wieży Kleszej, kaplicy św. Wawrzyńca itp.).
"Niemcy deponowali tu również cenne kolekcje z okolic, uznając miejsce za bezpieczne. Nie inaczej stało się ze zbiorami muzeum miejskiego, które 14 sierpnia 1944 roku zdeponowano na Zamku Wysokim" - dodała.
Aleksandra Siuciak wyjaśniła, że po wyzwoleniu Malborka i ukonstytuowaniu się władz polskich podjęto pierwsze próby zabezpieczenia zamku. Działania w tym zakresie podejmował m.in. Referat Kultury i Sztuki przy Starostwie Powiatowym w Malborku, którego zadaniem była opieka nad zrujnowaną warownią i zabezpieczenie znajdujących się tam zbiorów.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/