Na Cmentarzu Komunalnym Powązki w Warszawie znajduje się kwatera żołnierzy Organizacji Wojskowej–Korpus Bezpieczeństwa, w skład której wchodził Strażacki Ruch Oporu „Skała”. W styczniu zakończył się jej remont – podaje rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.
Jak poinformował, w styczniu 2021 roku zakończyły się prace remontowe na kwaterach wojennych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, a w wśród nich właśnie kwatery Strażackiego Ruch Oporu "Skała" – Powstańcy Warszawscy. Wniosek w tej sprawie skierował do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła komendant mazowiecki PSP.
Wojewoda mazowiecki - jako ustawowy opiekun wszystkich grobów i cmentarzy wojennych na terenie województwa - wydał na nie zgodę. "Prace były koordynowane przez biuro wojewody, które zatwierdzało zakresy robót, treści inskrypcji, zmiany i aktualizacje danych osobowych na tablicach epitafijnych. Prace były też na bieżąco kontrolowane na miejscu" - przekazał Kierzkowski.
Renowacja obejmowała kwatery wojenne żołnierzy Wojska Polskiego 1939 r. i Armii Krajowej: D2 "Gurt", C8, C10, D10 – Powstańcy Warszawscy; C12 - żołnierze Września 1939 r.; A20 – Barykada Powstańcza na kwaterze Batalionu "Zośka"; A22 "Wigry", A24 "Parasol", A24 "Miotła", A26 "Baszta", A28 "Garłuch”" i "Kuba", A28 "Żywiciel"; B23 – Obrońcy Warszawy 1939 r.
Kwatera wojenna Strażackiego Ruchu Oporu "Skała" mieści się w sektorze B-28 i przydzielona została przez władze wojskowe w 1956 roku na wniosek byłych oficerów Organizacji Wojskowej–Korpus Bezpieczeństwa.
Jak przypomniał rzecznik komendanta straży, w 1957 roku rozpoczęto prace związane z nawiezieniem ziemi, wykonaniem betonowych krawężników oraz powierzchni zielonych. Następnie wykonano betonowe podwyższenia, na których zamontowano 10 blaszanych tablic z nazwiskami 254 warszawskich strażaków, żołnierzy poległych w latach 1939-1945. Pomnik Strażacki Ruch Oporu "Skała" z emblematami strażackimi umieszczono na betonowej podstawie z dwoma pilastrami obok tablic z nazwiskami poległych strażaków.
Po dwóch latach metalowe tablice skorodowały - nazwiska nie były czytelne. Wobec tego wykonano 11 tablic betonowych oraz dodano 118 nazwisk poległych strażaków z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. Prace kamieniarskie i elementy betonowe wykonała firma (za bardzo niską odpłatnością) byłego oficera konspiracyjnego OW-KB Teodora Murana, który w latach 1958-1969 wykuł 372 nazwiska poległych strażaków-żołnierzy.
Prace konserwacyjne pomnika Strażackiego Ruch Oporu "Skała" wykonano w 2014 roku. Niestety nazwiska 372 poległych strażaków wyryte na 11 płytach z piaskowca były nieczytelne i zachodziła pilna potrzeba renowacji lub wymiany płyt na marmurowe. Udało się to w styczniu 2021 roku. (PAP)
autorka: Natalia Kamińska
nmk/ jann/