Prof. Andrzej Kowalczyk z UW otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Jerzego Giedroycia ustanowioną przez Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ta największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce zainaugurowała w piątek 72. rok akademicki.
Nagroda im. Jerzego Giedroycia jest przyznawana od 2001 r. za badania nad dziedzictwem paryskiej "Kultury" lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki. Tradycyjnie, nagrodę wręczono podczas inauguracji nowego roku akademickiego uczelni.
Tegoroczną Nagrodę otrzymał historyk literatury prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego za dwutomową książkę pt. „Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim". W uzasadnieniu decyzji członek Kapituły Nagrody prof. Andrzej Mencwel napisał, że książka Kowalczyka to opracowanie „fundamentalne, panoramiczne i detaliczne zarazem, najbardziej kompletne z dotychczas istniejących”.
Książka Kowalczyka poświęcona jest początkom i rozkwitaniu „Kultury”, ukazaniu przyjaźni i współpracy Jerzego Giedroycia i jego najwierniejszego publicysty - Juliusza Mieroszewskiego. Publikacja ma wielowymiarowy charakter, łączy naukowy precyzyjny wywód - historyczny, literaturoznawczy, politologiczny – z narracją ukazującą życie Giedroycia i Mieroszewskiego poprzez pamiętniki, listy, rekonstruowane świadectwa.
„To wybitna książka, szczególna ze względu na jej walory źródłowe, a także całą panoramę kalendarium wydarzeń, które zostało usytuowane w tle” – zaznaczyła sekretarz Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia prof. Iwona Hofman.
Andrzej Kowalczyk: Giedroyc należy do historii inteligencji polskiej. To, co nazywamy etosem tej grupy społecznej, czyli niezależność, krytycyzm, nonkonformizm, to wszystko było w "Kulturze", to należy do przesłania Giedroycia i jest ciągle istotne. Zawsze tego brakuje, niezależnie od ustroju i warunków i praw które obowiązują.
Prof. Kowalczyk powiedział dziennikarzom, że praca nad książką trwała prawie 10 lat. Jego zdaniem dziedzictwo paryskiej „Kultury” i myśl Giedroycia są wciąż aktualne i inspirujące. „Giedroyc należy do historii inteligencji polskiej. To, co nazywamy etosem tej grupy społecznej, czyli niezależność, krytycyzm, nonkonformizm, to wszystko było w +Kulturze+, to należy do przesłania Giedroycia i jest ciągle istotne. Zawsze tego brakuje, niezależnie od ustroju i warunków i praw które obowiązują” – podkreślił.
Kapituła Nagrody przyznała też specjalne wyróżnienie prof. Bohdanowi Cywińskiemu za książkę „Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej" - jak powiedziała prof. Hofman - „za opowieść o znaczeniu kultury w emancypacji politycznej narodów Europy Wschodniej”.
UMCS uroczyście rozpoczął w piątek 72. rok akademicki. To największa publiczna uczelnia po wschodniej stronie Wisły. Obecnie kształci się tu ponad 21 tys. studentów, w większości na studiach stacjonarnych. UMCS prowadzi studia na ponad 70 kierunkach na jedenastu wydziałach w Lublinie i wydziale zamiejscowym w Puławach. (PAP)
ren/ pz/