Narodowe Muzeum Morskie (NMM) w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi „Daru Pomorza” w regatach Operation Sail. Muzealnicy poszukują uczestników rejsu, by przeprowadzić z nimi wywiady i opublikować je w internecie.
Jak przekazali w komunikacie przedstawiciele NMM, udział "Daru Pomorza" w regatach Operation Sail w 1972 roku dla wielu był sporym zaskoczeniem, ponieważ był to pierwszy żaglowiec pochodzący z krajów bloku komunistycznego. Biała Fregata pod dowództwem kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza w czterodniowym wyścigu - od brytyjskiego Cowes nad Kanałem La Manche do duńskiego Skagen - wyprzedziła o niecałe pięć minut zachodnioniemiecki bark "Gorch Fock".
"Wśród uczestników rejsu, oprócz załogi stałej, byli studenci Wyższych Szkół Morskich w Gdyni i Szczecinie, a także dziennikarze i fotograficy. Wieść o zwycięstwie szybko dotarła do Polski. Po powrocie do portu całej załodze zgotowano niezwykle uroczyste i imponujące powitanie: kapitanowi wręczono m.in. kryształowy puchar ufundowany przez premiera. W kolejnych miesiącach członkowie załogi uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi, a cała załoga otrzymała nagrodę +Rejs Roku+" – powiedziała, cytowana w komunikacie, kustosz "Daru Pomorza" Arleta Gałązka.
Rocznica wydarzenia sprzed pół wieku stała się pretekstem do zorganizowania spotkania z uczestnikami rejsu. Zadanie - jak podkreślają przedstawiciele NMM - może nie należeć do łatwych, bo w regatach brali udział 20-latkowie, co oznacza, że dziś są to osoby w sile wieku.
"Planujemy spotkać się z nimi i nagrać rozmowy. Liczymy, że zechcą podzielić się wspomnieniami z rejsu. Chcemy dowiedzieć się, jakie emocje im towarzyszyły, jaka atmosfera panowała na pokładzie i czy po latach wciąż myślą o tej wyprawie z sentymentem" - poinformowała Gałązka.
Wywiady z uczestnikami zostaną przeprowadzone na początku maja i w czerwcu. Efekty pracy będzie można obejrzeć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Narodowego Muzeum Morskiego.
Osoby, które brały udział w regatach Operation Sail w 1972 roku, mogą się zgłaszać, wysyłając e-mail na adres: a.galazka@nmm.pl lub dzwoniąc pod nr tel. 690 232 409.
9 września, czyli w 50. rocznicę powrotu "Daru Pomorza" z regat do Gdyni, odbędzie się kameralne spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie żaglowca.
"Dar Pomorza" to trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r., od lat 30. XX w. do lat 80. służył Polskiej Marynarce Handlowej jako jednostka szkoleniowa Szkoły Morskiej w Gdyni. Obecnie statek-muzeum, cumujący przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim, jest jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa morskiego ubiegłego wieku. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ pat/