Kultura i sztuka po 1989 roku

10.07.2019

Następna, 44. sesja komisji UNESCO odbędzie się w Chinach

Kolejna, 44. sesja komisji UNESCO odbędzie się w Chinach w mieście Fuzhou - poinformowano we wtorek w Baku, gdzie odbywa się 43. posiedzenie komisji decydującej o wpisach na prestiżową listę dziedzictwa kultury i przyrody.

Na spotkaniu w Azerbejdżanie wybrano również przewodniczącego posiedzenia UNESCO w Fuzhou. Będzie nim chiński wiceminister edukacji Tian Xuejun.

W 43. posiedzeniu komisji, od 30 czerwca do 10 lipca, uczestniczyło ponad 2500 delegatów ze 180 krajów.  

W Baku lista UNESCO wzbogaciła się o 29 nowych pozycji (jedno miejsce w Afryce, dwa - w państwach arabskich, 10 w rejonie Azja-Pacyfik, 15 w Europie i Ameryce Północnej i jedno w Ameryce Łacińskiej). Obecnie lista światowego dziedzictwa obejmuje 1 121 miejsc w 167 krajach. 

Z listy obiektów w niebezpieczeństwie skreślono bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem i opuszczone miasteczka w Humberstone i Santa Laura, dawne ośrodki wydobycia saletry. Do miejsc zagrożonych wpisano wyspy i obszary chronione Zatoki Kalifornijskiej w Meksyku. 

UNESCO dało także Macedonii czas do lutego, aby powstrzymała niekontrolowaną zabudowę nad Jeziorem Ochrydzkim, któremu inaczej grozi wpisanie na niechlubna listę, a Nepal dostał rok na podjęcie właściwych środków w Dolinie Katmandu. 

Podczas sesji komisji UNESCO w Baku z dramatycznym apelem, by wpisać Wenecję na listę dziedzictwa zagrożonego, wystąpiła fundacja Europa Nostra, podnosząc alarm wobec cichej zgody ONZ na wpływanie na lagunę wenecką gigantycznych wycieczkowców.

Ciche poparcie i niezauważanie problemu sprzeciwia się rekomendacjom z 2014 roku samej komisji UNESCO, aby z ruchu po lagunie wycieczkowce wyłączyć, by nie dopuścić do dalszej erozji. Laguna już w latach 50. i 60 została poważnie uszkodzona przez budowę głębokich kanałów pozwalających na wpływanie do portu tankowców z ropą. Na rejsach wycieczkowców zależy tureckim udziałowcom portu w Wenecji; są popierani przez burmistrza miasta. (PAP)

klm/ mc/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL