Wystawa „Niechciana stołeczność”, poświęcona architekturze Krakowa w czasach okupacji niemieckiej, jest wśród najważniejszych projektów Międzynarodowego Centrum Kultury na rok 2022.
Jak poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor MCK Agata Wąsowska-Pawlik, w 31. roku działalności tej instytucji dominować będą cztery tematy: kłopotliwe dziedzictwo, Gruzja, Rumunia i 50-lecie uchwalenia Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kultury i natury.
Ekspozycją „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945” MCK zainauguruje sezon wiosenny. Wystawa ukaże zmianę, jakiej poddane zostało miasto w krótkim okresie wymuszonej stołeczności. „Będzie to podsumowanie naszego wieloletniego zainteresowania oraz badań nad dziedzictwem Trzeciej Rzeszy w Krakowie podjętych przed ponad 15 laty przez profesora Jacka Purchlę. Kluczową kwestią, którą chcemy poprzez wystawę poruszyć, jest współczesny stosunek do tej spuścizny, a także próba odpowiedzi na pytanie o wymiar jej kłopotliwości” – zapowiedziała dyrektor MCK.
W tym roku Centrum po raz pierwszy ukaże dziedzictwo kulturowe Gruzji. „Po raz pierwszy sztuka gruzińska tej klasy zagości w Polsce. Temat wywoławczy to wystawa, ale będzie to obudowane programem. Zainauguruje to +sezon gruziński+” – wyjaśnił zastępca dyrektora MCK ds. programowych Łukasz Galusek. Dyrektor Wąsowska-Pawlik zauważyła zaś, że ten kraj odległy geograficznie jest nam bliski historycznie, kulturowo, politycznie. Na wystawie „Dusza Gruzji”, od lipca do października, publiczność będzie mogła poznać sylwetkę i twórczość jednego z najważniejszych gruzińskich artystów przełomu XIX i XX wieku — Nika Pirosmaniego — malarza „czarnej ceraty” (często malował na czarnej ceracie - PAP).
Koniec roku ma upłynąć pod znakiem kultury romskiej i jej znaczenia dla Europy Środkowej. W galerii MCK odbędzie się wystawa „Wędrówka obrazów” polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas. W związku ze zbliżającą się 50. rocznicą uchwalenia Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kultury i natury MCK, wspólnie z Międzynarodową Radą Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS Polska) i miastem Kraków, przygotowuje konferencję naukową.
„Mamy nadzieję, że rok 2022 — mimo trwającej pandemii — pozwoli nam zrealizować wszystkie zaplanowane projekty - także te odwołane z jej powodu w minionych dwóch latach. Ucząc się rezyliencji - adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości - chcemy, aby MCK pozostało miejscem żywej dyskusji na temat wyzwań współczesności w kontekście dziedzictwa kulturowego oraz szeroko otwartym oknem Polski na Europę Środkową” – podsumowała dyrektor Centrum.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/