Inne

15.12.2013 aktualizacja 18.07.2016

Nieśwież wzbogacił się o komplet mebli Radziwiłłów

Należący niegdyś do Radziwiłłów zamek w Nieświeżu na zachodzie Białorusi wzbogacił się o komplet mebli sypialnych tego rodu. Nowy nabytek można podziwiać od tego tygodnia – poinformował wiceminister kultury Wasil Czernik.

Komplet, wykonany w XIX w. we Francji, składa się z 15 mebli w jasnym kolorze i należał do Luizy Radziwiłł, żony księcia Konstantego Radziwiłła, który był potomkiem pierwszego ordynata w Nieświeżu Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki”.

Na rzeźbionych meblach są namalowane subtelne wzory, a na niektórych znajduje się herb rodowy Radziwiłłów. „Komplet jest kameralny i wygodny, miał służyć odpoczynkowi” – powiedział wiceminister. Jak podkreśla, poszukiwania odpowiednich mebli sypialnych dla Nieświeża trwały od 2007 r.

W skład kompletu, który został zakupiony na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku za 240 tys. dol., wchodzą m.in. łóżko, szafki, komoda, stół i fotele. Do lutego 2014 r. meble można oglądać na specjalnej wystawie w Nieświeżu, a potem ozdobią odnawianą obecnie sypialnię zamkową.

„Od wielu lat śledzimy, co pojawia się na rynkach antykwarycznych i aukcjach. Przedmioty należące kiedyś do Radziwiłłów trafiają się nadzwyczaj rzadko. Dlatego uważamy, że nam się poszczęściło” – powiedziała Maryna Wajtowicz z muzeum w zamku w Nieświeżu.

Nieśwież należał do Radziwiłłów od XVI wieku. Największy rozkwit tutejszego zamku przypadł na czasy Michała Kazimierza Radziwiłła "Rybeńki" (1702-1762) oraz Karola Stanisława Radziwiłła "Panie Kochanku" (1734-1790). Zamek wzbogacił się wówczas m.in. o salę teatralną. Po marszu Napoleona na Moskwę w 1812 r. budowla zaczęła podupadać, gdyż spustoszyli ją Rosjanie w odwecie za przyłączenie się Dominika Radziwiłła do walk po stronie Napoleona.

Prace konserwatorskie rozpoczęto pod koniec XIX w. W 2005 roku kompleks zamkowo-parkowy wraz z przyległym kościołem pod wezwaniem Bożego Ciała został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, a 21 lipca 2012 r. oficjalnie otwarto zamek po odnowieniu trzech kolejnych sal: balowej i dwóch jadalnych - małej i dużej.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL