Obchody 50. rocznicy rozpoczęcia peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odbędą się w piątek i sobotę w Radomiu. Jubileusz wiąże się z historią brawurowej kradzieży maryjnego wizerunku, który komunistyczne władze zaaresztowały na trasie pielgrzymki i uwięziły na Jasnej Górze.
Powitanie kopii cudownego obrazu jasnogórskiego w Radomiu nastąpi w piątek o godz. 20.30 przed katedrą.
"Tego dnia o północy odprawiona zostanie także msza święta dziękczynna za powołanych do służby Bożej oraz w intencji nowych powołań kapłańskich. Przez całą noc przed maryjnym obrazem czuwać będą grupy modlitewne, m.in. piesi pielgrzymi na Jasną Górę i Rycerze Kolumba" – przekazał PAP rzecznik kurii biskupiej w Radomiu ks. Damian Fołtyn.
W sobotę o godz. 10.00 w katedrze odprawiona zostanie uroczysta msza święta, podczas której nastąpi odnowienie ślubów jasnogórskich i zawierzenie Matce Bożej diecezji radomskiej. Uroczystościom będzie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk.
Jubileusz nawiązuje do wydarzenia z 18 czerwca 1972 r., kiedy na szlak peregrynacyjny wrócił uwięziony w 1966 r. przez komunistyczne władze i wykradziony przez księdza z Radomia obraz maryjny.
Ikona Matki Boskiej Częstochowskiej jest wierną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry. Wykonał ją w 1957 r. na prośbę prymasa Stefana Wyszyńskiego artysta malarz Leonard Torwirt. W tym samym roku poświęcił ją papież Pius XII. Kopia, zwana Obrazem Nawiedzenia, stała się ważnym elementem zainaugurowanej 3 maja Wielkiej Nowenny. Od 26 sierpnia 1957 r. wędrowała po wszystkich diecezjach w ramach przygotowania Polaków do 1000-lecia Chrztu Polski. Pielgrzymka ta była wielkim wydarzeniem religijnym. Gdziekolwiek pojawiał sie Obraz Nawiedzenia, witały go tłumy. Komunistyczne władze wielokrotnie ingerowały w przejazd samochodu z obrazem i nakazywały zmianę trasy, by obraz ominął tłumy wiernych czekających przy drodze.
W czerwcu 1966 r. podczas podróży z Fromborka do Warszawy komuniści uprowadzili kopię obrazu i przewieźli ją bezpośrednio do katedry w Warszawie. Po zakończeniu uroczystości władze nie zgodziły się, aby wizerunek został przewieziony w kolejne miejsca peregrynacji.
We wrześniu prymas zdecydował jednak, że kopia obrazu pojedzie na uroczystości do Katowic. W drodze została jednak aresztowana przez komunistów i przewieziona na Jasną Górę. Paulini, pod groźbą utraty klasztoru i seminarium, umieścili obraz za kratą w kaplicy św. Pawła i opatrzyli napisem: "Tu znajduje się uwięziony przez władze Obraz, który wędrował po Polsce".
Przez sześć lat po polskich diecezjach pielgrzymowały tylko ramy obrazu, które wywoływały w wiernych ogromne emocje. W 1972 r., za przyzwoleniem prymasa Wyszyńskiego, obraz potajemnie wykradł z Jasnej Góry ks. Józef Wójcik, wówczas wikariusz parafii w Radomiu, z pomocą pierwszego proboszcza na Przymorzu w Gdańsku ks. Romana Siudka i dwóch zakonnic Marii Kordos i Heleny Trętowskiej. Najpierw dorobili klucz do kaplicy, w której znajdował się obraz, następnie ukradkiem wynieśli go ze świątyni i wywieźli z Częstochowy do Radomia.
W niedzielę 18 czerwca, ku wielkim zaskoczeniu wiernych, którzy spodziewali się pustych ram, biskupi z prymasem Stefanem Wyszyńskim i kardynałem Karolem Wojtyłą na czele wnieśli do radomskiej katedry kopię jasnogórskiego obrazu.
Wizerunek Matki Bożej nieprzerwanie wędrował po Polsce do 1980 r. Pierwsze ogólnopolskie nawiedzenie trwało 23 lata i zakończyło się 12 października 1980 r. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ joz/