Sanktuarium maryjne w Kodniu obchodzi trzechsetną rocznicę papieskiej koronacji wizerunku Maryi. W obecnych granicach Polski to druga taka koronacja po Jasnej Górze w 1717 r. Uroczystości jubileuszowe z udziałem legata papieskiego kard. Stanisława Dziwisza odbędą się 13–15 sierpnia.
"Legat papieski 15 sierpnia nałoży na skronie Maryi i Jezusa nowe korony pobłogosławione przez papieża Franciszka w Rzymie 3 sierpnia ubiegłego roku. Zawierają one dary ofiarne złożone przez wiernych i są znakiem wdzięczności i miłości do Maryi obecnej w kodeńskim wizerunku" – przekazał ordynariusz siedlecki w liście do wiernych z okazji jubileuszu koronacji.
"Ukoronowanie obrazu jest wyrazem miłości i czci dla Matki Jezusa i Królowej Podlasia, a więc Królowej Ludów, które zamieszkują te ziemie" – zaznaczył bp Kazimierz Gurda.
Historia wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej sięga XVII w. Związana jest z Mikołajem Sapiehą, właścicielem Kodnia. W czasie pielgrzymki do Rzymu w 1631 r. podczas modlitwy przed obrazem w kaplicy gregoriańskiej został uzdrowiony. Bez zezwolenia papieża Urbana VIII zabrał on obraz do Polski. Po kilku latach następca św. Piotra odpuścił mu winę i darował obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, który w 1651 r. został umieszczony w nowo wybudowanym, murowanym kościele św. Anny – obecnie bazylice mniejszej" – przypomniał hierarcha.
Zaznaczył, że "Matka Boża obecna w kodeńskim wizerunku stała się znakiem jedności".
"Przychodzili do Niej wszyscy, bez względu na narodowość czy wyznanie – przybywali Polacy, Rusini i Litwini, będący wiernymi Kościoła łacińskiego, unickiego czy prawosławnego" – napisał bp Gurda.
Podkreślił, że Maryja także "dzisiaj, przyjmuje wszystkich uczniów Jezusa bez względu na to, jakiego są wyznania i narodowości".
"Szczególnie bliskie są Jej narody, które doświadczają cierpienia niesprawiedliwości i wojny. Jest blisko narodu ukraińskiego, który walczy o swą wolność z rosyjskim najeźdźcą" – zaznaczył hierarcha
W ramach obchodów jubileuszowych w niedzielę 13 sierpnia o godz. 16.00 zostanie odsłonięty pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. Następnie w bazylice odbędzie się Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.
Uroczystości odpustowe rozpocznie w poniedziałek 14 sierpnia o godz. 12.00 msza św. pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego biskupa Kazimierza Gurdy.
O godz. 17.45 rozpocznie się procesja maryjna z bazyliki na Kalwarię, gdzie eucharystii będzie przewodniczył metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Po liturgii odbędzie się procesja różańcowa ze świecami, Apel Maryjny Podlasia i koncert zespołu Siewcy Lednicy.
15 sierpnia msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego z udziałem Episkopatu Polski rozpocznie się o godz. 12.00. W czasie liturgii na wizerunek Matki Bożej zostaną nałożone korony.
Hasłem obchodów jubileuszowych 300-lecia papieskiej koronacji wizerunku Maryi będą słowa: "Maryjo, Królowo Podlasia, Miłosierna Matko Jedności, łaski pełna, módl się za nami". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/