Od 5 sierpnia ponownie stanie się możliwe zwiedzanie podziemnych tras turystycznych Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. Powodem trzytygodniowej przerwy była awaria transformatora będącego częścią układu awaryjnego zasilania podziemi.
Kopalnia Guido to jedna z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. Podziemne trasy na poziomach 170 i 320 metrów corocznie ściągają ponad 100 tys. odwiedzających.
Jak poinformował PAP Andrzej Mitek z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, którego częścią jest Guido, na najbliższy weekend zaplanowano montaż i odbiór techniczny naprawionego urządzenia.
Uszkodzenie znajdującego się na powierzchni wysokonapięciowego transformatora stwierdzono 14 lipca. To część układu awaryjnego zasilania podziemi. Choć mimo awarii wszystko pod ziemią działało, nie można tam było wpuszczać turystów.
Kopalnia Guido to jedna z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. Podziemne trasy na poziomach 170 i 320 metrów corocznie ściągają ponad 100 tys. odwiedzających.
Wakacje to dla kopalni czas największego zainteresowania ze strony zwiedzających - miesięcznie odwiedza ją wówczas ok. 12-13 tys. turystów. Zwyczajowo w poniedziałki kopalnia jest nieczynna, w pozostałe dni przez tydzień oglądają ją średnio 3 tys. osób. Po 5 sierpnia władze Muzeum planują udostępnienie Guido przez siedem dni tygodnia, a także organizowanie nocnego zwiedzania w ciemnościach.
Kopalnia, na bazie której działa Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, powstała w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-1996 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. w kopalni udostępniono turystom oba poziomy: 170 m i 320 m.
Na głębokości 170 metrów prezentowane są m.in. praca górnika, wydobycie węgla i maszyny z przełomu XIX i XX wieku. Najciekawszą częścią bardziej współczesnego poziomu 320 jest ponaddwukilometrowa trasa turystyczna z autentycznym i działającym wyposażeniem kopalni. Niezależnie, w komorach na tym poziomie organizowano uroczystości, np. barbórkowe karczmy górnicze, a także imprezy m.in. w ramach projektów "Poziom sztuki" czy „Muzyka na poziomie”.
W ub. roku cztery komory na poziomie 320 zostały przebudowane tworząc strefę kultury, biznesu i rozrywki "K8". W jednej z tych komór – dawnej dziewiętnastowiecznej hali pomp - urządzono pub z napojami i ciepłymi przekąskami, długim podświetlanym barem, projektorem do transmisji telewizyjnych i bezprzewodową siecią. Klimat miejsca tworzy m.in. surowy kopalniany wystrój, m.in. odkryty w trakcie prac remontowych surowy, ceglany ocios (boczna ściana), płynnie przechodzący w łukowy strop.
Podobnie wykorzystano infrastrukturę innych komór. Dawny warsztat napraw i remontów sprzętu górniczego stał się salą kinową z pochyłą widownią na prawie sto miejsc. Wydrążoną w drugiej połowie XIX w. komorę kompresorów zaaranżowano na przestrzeń wystawową – z zachowanymi zabytkowymi maszynami. Komorę dawniej znaną jako badawcza nr 8 lub – później – biesiadna, przerobiono na salę koncertową – z odpowiednią akustyką.
Prace te wykonywano ze środków resortu kultury i funduszy UE. Te ostatnie wsparły też m.in. zainstalowanie w ub. roku na poziomie 320 podwieszanej kolejki górniczej – jakie zwykle wykorzystywane są do transportu ludzi i materiałów w bocznych, ciaśniejszych wyrobiskach kopalni.
Na czas awarii transformatora Guido udostępniało atrakcje na powierzchni. Na tegoroczną Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, którego kopalnia jest ważnym punktem, przygotowano tam plażę. Prócz ok. 700 ton piasku znalazły się na niej hawajski bar, leżaki, tor wodny do surfowania (z rozpędu), boisko do siatkówki plażowej oraz basen i zabawki plażowe dla najmłodszych. W niektóre letnie weekendy odbywają się tam imprezy rozrywkowe i tematyczne
Od początku roku do końca czerwca br. podziemia Guido zwiedziło ponad 62 tys. osób. Łączna liczba wszystkich odwiedzających obiekty należące do Muzeum Górnictwa Węglowego, wraz z uczestnikami imprez na powierzchni, to ponad 80 tys. osób.(PAP)
mtb/ ls/