Możliwość zaglądania do wnętrza wiejskich chat, oznakowanie drewnianych budynków, tematyczne szlaki i zwiedzania dla dorosłych – to nowości, które na ten sezon przygotowało zwiedzającym Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory.
W sobotę instytucja rozpoczęła sezon dla odwiedzających, który potrwa do września. "Otwieramy nowy sezon wystawienniczy, a także dla osób, które zwiedzają nasze muzeum" - mówił na konferencji prasowej zapowiadającej nowy sezon dyrektor muzeum dr Artur Gaweł.
Do odwiedzenia skansenu zachęca tzw. witacz, który pojawił się przed wjazdem do muzeum, a który widać też z przebiegającej obok drogi krajowej nr 8 prowadzącej do Suwałk. Gaweł powiedział, że muzeum działa ponad 30 lat, ale - jak podkreślił - ciągle potrzebuje, by je reklamować. Dodał, że z trasy widać kilka ważnych obiektów, jak zabytkowy drewniany wiatrak ze śmigami czy drewniany dwór z Bobry Wielkiej, ale - jak mówił - nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że są one częścią muzeum.
Nowością są też tablice informacyjne z mapą muzeum a także nowe oznakowanie obiektów drewnianych, które ma ułatwić zwiedzanie. Gaweł mówił, że przy chatach pojawiły się tabliczki, które są w kształcie nawiązującym do budownictwa drewnianego, a można na nich znaleźć krótkie informacje o tych obiektach.
Od tego sezonu zwiedzający sami mogą zajrzeć do wnętrza kilku chat, co wcześniej było możliwe tylko z przewodnikiem. To trzy drewniane chaty: z Jacowlan, gdzie prezentowane jest wnętrze z lat 60. ubiegłego wieku, ze Starej Grzybowszczyzny, gdzie można obejrzeć wnętrze sprzed stu lat, które miało część mieszkalną i do trzymania zwierząt, a w chacie z Dąbrowy-Moczydeł można podejrzeć jak wyglądało wnętrze domu należącego do drobnej szlachty.
Gaweł powiedział, że otwarcie chat to eksperyment, bo - jak wyjaśnił - dotąd nie było takiej formy ekspozycji. Dodał, że jako muzealnik "z dużym biciem serca" wpuszcza zwiedzających do wnętrza bez nadzoru muzealników.
Dla chętnych do zwiedzania skansenu z przewodnikiem przygotowano kilka tras. Jak mówiła kierowniczka działu edukacji Iwona Piaskowska, w związku z rozbudową skansenu, przeniesieniu kilku drewnianych budynków i otwarciem kilku nowych wystaw, zdecydowano się na utworzenie kilku szlaków zwiedzania. Dodała, że ma to pozwolić bliżej poznać muzeum, ale też ułatwić zwiedzanie. Do wyboru są szlaki: rolnictwo i hodowla, rzemiosło oraz wnętrza chałup.
Nowością tego sezonu są też m.in. zwiedzania dla dorosłych. W piątki muzealnicy zapraszają osoby powyżej 18. roku życia. Pierwszy tematem będzie zwiedzanie znajdującej się na terenie skansenu leśnej bimbrowni.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/