Możliwość zajrzenia do kolejnych wiejskich chałup, spacery ornitologiczne, przejazdy bryczką a także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami – to nowości, które na ten sezon przygotowało zwiedzającym Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma charakter skansenu; znajduje się tam ponad 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki i dwory.
W sobotę instytucja rozpoczęła sezon dla odwiedzających, który potrwa do września.
Od soboty można nie tylko korzystać z oprowadzania po skansenie z przewodnikiem, ale też samemu można zajrzeć do wnętrza wiejskich chat. W ubiegłym roku tak udostępnionych budynków było trzy, w tym - dołączyło pięć kolejnych, gdzie można zobaczyć jak wyglądały wnętrza domów i stodół sprzed lat - mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie sezonu dyrektor muzeum Katarzyna Ancipiuk.
Nowy sezon to także otwarcie nowych wystaw. Jedna z nich, dotycząca dziecka w tradycyjnej wiejskiej społeczności, zostanie otwarta 3 maja. Będzie można dowiedzieć się, jakie zabawki niegdyś miały dzieci, z czego były wykonane, a także, jakie były popularne zabawy.
W maju zostaną otwarte też dwie inne wystawy. Przygotowywana jest też wystawa strażacka w remizie na terenie skansenu. Natomiast podczas Europejskiej Nocy Muzeów otwarta zostanie wystawa "Zwierzęta w estetyce ludowej".
Zaplanowano też coroczne festyny etnograficzne, które co roku przyciągają setki zainteresowanych. Będzie to m.in. festyn przybliżający zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami czy tradycje zielarskie i pszczelarskie. Oprócz festynów, w programie znalazły się też - jak informuje muzeum - bardziej kameralne spotkania etnograficzne jak spotkania z twórcami.
Swoje atrakcje przygotował też znajdujący się na terenie skansenu Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia. Będzie można wziąć udział m.in. w spacerach przyrodniczych i ornitologicznych.
Jak mówiła Ancipiuk, muzeum chce być bardziej dostępne dla różnych grup społecznych. W tym roku przygotowano wydarzenia skierowane do seniorów. Będą oni mogli wziąć udział w warsztatach np. ogrodniczych, a także dyskusjach i pogadankach tematycznych.
Muzeum jest też bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON-u, przygotowano audiodeskrypcję do trzech wystaw stałych oraz tablice i przewodniki tyflograficzne dla osób niewidomych i słabo widzących. W ramach projektu szkolenia z dostępności przeszedł cały zespół muzeum, dostosowano też stronę internetową do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Wśród innych atrakcji znalazły się przejazdy bryczką, lekcje muzealne i warsztaty. Na terenie skansenu ustawiono też więcej ławeczek, na których można odpocząć podczas spaceru.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ amac/