Seminarium "Pompa funebris nowożytnego księcia" poświęcone 400. rocznicy pogrzebu księcia Filipa II odbędzie się w sobotę w szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich. Spotkanie będzie otwarte dla mieszkańców.
"Filip II Pomorski był światłym władcą i mecenasem sztuki, wybitnym przedstawicielem dynastii Gryfitów. Seminarium zorganizowane w 400. rocznicę jego pogrzebu ma na celu upamiętnienie tego niezwykłego człowieka" – powiedziała PAP Renata Zdero z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Dodała, że seminarium "Pompa funebris nowożytnego księcia" wpisuje się w wieloletnie działania Zamku na rzecz popularyzacji wiedzy o państwie Gryfitów i jego znaczenia w historii regionu i Europy.
Jak podkreśliła Zdero, uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób władca chciał upamiętnić wymierającą dynastię, wspierając powstanie dzieł artystycznych i historycznych. "Dowiedzą się, jak w czasach książęcych żegnano władców i jaką oprawę przybierały uroczystości pogrzebowe. Uzyskają też m.in. wiedzę o sarkofagu księcia, jednym z najcenniejszych zabytków, przechowywanym w Krypcie Gryfitów szczecińskiego Zamku" – powiedziała Renata Zdero.
Filip II był najstarszym synem Bogusława XIII i Klary z Brunszwiku. Studiował na uniwersytecie w Rostocku, gdzie w 1594 r. otrzymał tytularną godność rektora akademii. W wieku 22 lat wyruszył w dwuletnią podróż po Europie. Władzę nad księstwem szczecińskim przejął po śmierci ojca w 1606 r. Sprowadzał do zamku w Szczecinie dzieła sztuki, zamówił też kunsztowny mebel, tzw. Kabinet Pomorski, nad którym przez siedem lat pracowało 20 artystów. Dbał o rozwój badań nad dziejami Pomorza, zapraszał na dwór uczonych z różnych dziedzin; za czasów jego panowania powstała m.in. Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa.
Zmarł po 12 latach panowania. Został pochowany w krypcie książęcej szczecińskiego zamku 19 marca 1618 r.
"Pompa funebris" to określenie ceremonii pogrzebowej charakterystycznej dla szlacheckich pochówków XVI-XVIII w. Uroczystości charakteryzowały się bardzo bogatą oprawą – szczególnie w przypadku panujących; miały wielkie znaczenie polityczne. W Księstwie Pomorskim wokół zmarłego władcy gromadzili się przedstawiciele wszystkich ówczesnych warstw społecznych, a prezentowane podczas ceremonii chorągwie pogrzebowe z emblematami heraldycznymi symbolizowały jedność księstwa.
Seminarium poświęcone uroczystościom pogrzebowym Filipa II odbędzie się w sobotę w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Rozpocznie się o godz. 13 w Galerii Gotyckiej.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
edytor: Paweł Tomczyk
emb/ pat/