Religia

08.07.2019

Papież Franciszek zaproszony na Ukrainę

Papież Franciszek został zaproszony na Ukrainę przez tamtejszy Kościół Greckokatolicki - powiedział w poniedziałek jego zwierzchnik arcybiskup Światosław Szewczuk. Mediom w Rzymie zrelacjonował zeszłotygodniową naradę na temat Ukrainy, zwołaną przez papieża.

W dwudniowym spotkaniu w Watykanie uczestniczyli członkowie Stałego Synodu i metropolici Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

„Uważamy, że wizyta Franciszka byłaby konkretną szansą na zakończenie wojny. Wielu na Ukrainie uważa, że jeśli papież dotknie tej ziemi, wojna skończy się” - stwierdził abp Szewczuk.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki dodał podczas spotkania z dziennikarzami, że także prezydent Rosji Władimir Putin „mógłby zrozumieć taki gest”.

Abp Szewczuk ujawnił, że w odpowiedzi na zaproszenie na Ukrainę usłyszał od papieża: „Pomyślę o tym”.

Zwierzchnik ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podkreślił, że w czasie 5 lat konfliktu zginęło według oficjalnych danych 13 tysięcy osób. „A zatem trzeba to pomnożyć przez dwa” - zaznaczył.

Mówił także o 30 tysiącach rannych, w tym wielu dzieciach. „W ostatnich dwóch tygodniach zabito czterech lekarzy, zbombardowano karetki” - zaznaczył.

„To wojna zapomniana, a my chcemy być rzecznikami cierpiącego narodu” - stwierdził.

„Ojciec Święty bardzo interesował się losem wielu rannych dzieci, które potrzebują kuracji i rehabilitacji” - powiedział abp Szewczuk.

Odnosząc się do tego, że narada na temat Ukrainy rozpoczęła się dzień po czwartkowej wizycie Putina w Watykanie oświadczył: „Mieliśmy możliwość powiedzieć ostatnie słowo i odtruć propagandę”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL