Położony w centrum Gliwic Park Starokozielski, którego częścią są pozostałości dawnego wielowyznaniowego cmentarza, został wpisany do rejestru zabytków. Najstarsze rosnące tam drzewa mają ponad 140 lat. Wśród parkowych zabytków jest XV-wieczny drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
"Park Starokozielski stanowi dzieło minionej epoki; jest niezwykle ważny dla regionu, a przede wszystkim miasta Gliwice, ze względu na swoją wartość architektoniczną, projektową, a przede wszystkim historyczną. Świadczy bowiem o wielokulturowej historii Górnego Śląska i jego mieszkańcach" - czytamy w decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach, przekazanej przez gliwicki samorząd.
Wartością historyczną - wskazał w swojej decyzji konserwator - "jest niewątpliwa autentyczność substancji oraz oryginalna forma - mimo zmian, czytelny jest układ cmentarza w jego pierwotnych założeniach, dziś pełniący formę parku miejskiego". Wpisanie do rejestru zabytków ma pomóc w zachowaniu wartości historycznych, artystycznych i naukowych tego miejsca.
Blisko 6-hektarowy park to miejsce ważne dla Gliwic pod względem historycznym i urbanistycznym, ale też rekreacyjnym – mieszkańcy chętnie korzystają z walorów parku i wypoczywają w cieniu wiekowego drzewostanu; dzieci bawią się na oddanym niedawno do użytku nowym placu zabaw, jest też plenerowa siłownia.
Najstarsze okazy drzew w Parku Starokozielskim mają ponad 140 lat i są znacznie starsze niż znajdujący się tam cmentarz. Rosną tam m.in. dęby, klony, cisy, lipy, żywotniki, brzozy, jesiony, topole, cyprysiki, wiśnie ptasie i robinie. Całości dopełnia aleja kasztanowców łącząca ulice Kozielską i gen. Andersa.
W parku znajduje się miejsce pamięci poświęcone żołnierzom francuskim, a w wydzielonej części dawnego cmentarza – kamień z napisem informującym o I wojnie światowej. To relikt dawnego pomnika, przewieziony z ul. Zygmunta Starego w Gliwicach na początku XXI w. W parku jest też ufundowany przez gliwicki samorząd pomnik upamiętniający mieszkańców miasta pomordowanych przez wojska radzieckie podczas działań wojennych w styczniu 1945 r.
Jednym z najcenniejszych zabytków architektury na Górnym Śląsku jest znajdujący się w gliwickim parku drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wybudowany w XV w. w Zębowicach i przeniesiony do Gliwic w 1926 r.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ dki/