Wierni, po rocznej przerwie wywołanej przez pandemię, ponownie pielgrzymują do największego w Polsce sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim – dowiedziała się PAP w diecezji bielsko-żywieckiej. 6 grudnia tradycyjnie przybędą tu chybianie.
"W największym polskim sanktuarium św. Mikołaja w poniedziałek odbywa się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. Trwa jednocześnie nowenna ku czci św. Mikołaja przed uroczystościami odpustowymi, które zaplanowano na 12 grudnia" – zakomunikowały w poniedziałek diecezjalne służby prasowe.
Kustosz sanktuarium ks. Sebastian Rucki poinformował, że przybywają do Pierśca kolejne grupy pielgrzymkowe, "pragnące modlić się w różnych intencjach za wstawiennictwem patrona chorych i ubogich". "6 grudnia przeznaczony jest przede wszystkim dla pielgrzymów z Chybia, którzy odwiedzają sanktuarium od ponad półwiecza" – dodał.
Tradycja peregrynacji do Pierśca sięga początków XVII w.. Pątnicy podczas pielgrzymki często dotykają figury św. Mikołaja chusteczkami należącymi do chorych. Proszą w ten sposób o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich. W kronice parafialnej można przeczytać opisy nadzwyczajnych łask, uzyskanych dzięki wstawiennictwu św. Mikołaja.
Figura z Pierśćca ma ok. 400 lat. Od XIX w. jest ubierana w pontyfikalne szaty.
Sanktuarium w Pierśćcu należy do nielicznych w Polsce poświęconych św. Mikołajowi. Pierwsza kaplica poświęcona biskupowi Miry powstała tam prawdopodobnie już w XIV w. W 1616 r. ogień strawił wieś, w tym kościół. Uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznane zostało za cud. Została częściowo zniszczona, ale poddano ją renowacji.
W 1618 r. luteranie wybudowali nowy kościółek św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji, ponieważ ewangelicy nie przyjmują świętych za patronów swoich świątyń. W XVIII w. opiekę nad tym miejscem kultu objęli katolicy.
W poniedziałek wieczorem w romańskiej rotundzie w Cieszynie, jednym z najstarszych kościołów na ziemiach polskich, z dziećmi spotka się św. Mikołaj. Jest on patronem tej świątyni. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ mir/