Muzeum Narodowe w Krakowie po raz pierwszy zaprezentuje całą kolekcję malarstwa Józefa Czapskiego znajdującą się w jego zbiorach. Ekspozycję złożoną z takich prac jak m.in. „Czerwona kawiarnia” i „Młodzieńcy na plaży w Dinard” będzie można oglądać od piątku w oddziale MNK Czapscy.
Jak podkreśliło muzeum w komunikacie zapowiadającym otwarcie wystawy "Memento vitae", będzie to pierwsza prezentacja całej kolekcji malarstwa Czapskiego w zbiorach MNK. "Kolekcja ta liczy obecnie 27 obrazów olejnych i 2 olejne szkice. Powstała głównie dzięki darom oraz pojedynczym zakupom. Najstarszy obraz Czapskiego w naszych zbiorach to +Patrycja Newey w Tosce+ (1953), a najmłodsze pochodzą z przełomu lat 80. i 90." - poinformowało muzeum.
Tytuł wystawy nawiązuje do notatki Czapskiego zapisanej w jednym z dzienników: "Piątek. Napisałem na okładce tego nowego kajetu tylko: memento! Bo tu nie chodziło mi tylko o memento Mori, ale o memento Vitae, które jeszcze mnie czeka, czy będzie trwało to życie dzień, czy parę lat!". "Słowa te, czyli +pamiętaj, że żyjesz+, stanowią wyjątkowe przesłanie oraz motto całej wystawy" - podkreśliło muzeum.
W 1958 r. kupiło bezpośrednio od autora "Czerwoną kawiarnię" (1956), w roku 1960 "Ministrantów" (1955), a w roku 1967 "Starą kobietę – Femme Forte" (1965). W roku 1991 do kolekcji dołączyła "Kobieta w oknie" (1977) ze zbiorów Katarzyny i Zbigniewa Herbertów, a w latach 2021–2022 "Para" (niedatowany) i "Młodzieńcy na plaży w Dinard" (1970) z kolekcji Renaty i Marka Szypulskich. Obrazy Czapskiego ze swoich zbiorów darowali MNK m.in. Adela Maria z Bohomolców Żeleńska i Władysław Żeleński, Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa i Andrzej Wajda oraz Polski Fundusz Humanitarny w Lailly-en-Val we Francji.
Ekspozycja będzie czynna od piątku, 16 lutego do 4 sierpnia 2024 r. w oddziale MNK Czapscy przy ul. Piłsudskiego 12 w Krakowie.
Poza pracami malarskimi Józefa Czapskiego muzeum posiada także inne jego prace plastyczne, takie jak akwaforty i rysunki wykonane techniką mieszaną, najczęściej piórkiem, tuszem, kredką i/lub farbą wodną.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ jann/