Są już pierwsze eksponaty, które mogą trafić do skansenu planowanego w nowohuckich Branicach w Krakowie. W skład pozyskanego wyposażenia weszły m.in. wiejski wóz, ule, sprzęt do wypiekania chleba, beczki. Wszystkie obiekty wykonane zostały w większości, lub w całości, z drewna.
Sprzęty gospodarcze udało się pozyskać dzięki współpracy spółki miejsko-wojewódzkiej Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. (KNHP) z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Były one częścią wyposażenia jednej z zagród w Zesławicach – dawnej wioski, która tak jak Branice leży na terenie dzisiejszej Nowej Huty. Działka, na której stoi zagroda, została przeznaczona pod budowę trasy S7 (odcinek Widoma-Kraków). KNHP podkreśla, że gdyby nie działania jej i GDDKiA zagroda, podczas kolejnych etapów budowy, mogłaby ulec zniszczeniu.
„Rozmowy w sprawie pozyskania tego wyposażenia trwały już od około miesiąca. Czasu nie było wiele, ponieważ w najbliższych tygodniach planowane jest całkowite wyburzenie tych obiektów, ale dzięki dobrej współpracy krakowskiego oddziału GDDKiA oraz KNHP S.A. znajdujący się tam sprzęt udało się jednak uratować – zaznaczył prezes Kraków Nowa Huta Przyszłości Artur Paszko.
Wśród pozyskanych eksponatów wyróżnia się drewniany wóz drabiniasty z żelaznymi elementami okuć przy kołach. W skład zbioru weszły także ciekawe, zdobione wrota stodoły. Udało się też zachować m.in. dwa drewniane ule, beczki, wał od studni, fragmenty maselnicy (tzw. bijak), rozgarniacz żaru i łopatę do pieca chlebowego oraz brony. Całe wyposażenie zostało już zabezpieczone i trafiło do magazynu na terenie Nowej Huty.
Stodoła i dom szczególnie w ostatnich miesiącach mocno niszczały. Dom został uszkodzony przez złodziei oraz dostającą się do wnętrza przez dziurawy dach wodę. Konstrukcja obu budynków grozi zawaleniem.
Skansen Branice, który ma też funkcjonować pod nazwą park edukacyjny Branice, ma być otwarty w 2023 r. Według wstępnej koncepcji będzie on podzielony na kilka części. Sercem projektu jest skansen składający się maksymalnie z 11 zagród, którym ma towarzyszyć karczma oraz drewniany kościół. Na terenie parku będzie zieleń charakterystyczna dla terenów wiejskich, np. zioła, pola zbóż. Zaplanowano także pasiekę, plac galowy i budynek administracyjno-wystawowy.
Do skansenu wytypowano wstępne domy z Krakowa i okolic. Trwają rozmowy z ich właścicielami nt. możliwości pozyskania ich przez miasto.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/