W wyniku intensywnych i gwałtownych deszczy, jakie przeszły w piątek po południu m.in. przez powiat przeworski (Podkarpackie) zalany i zniszczony został zabytkowy park w Hadlach Szklarskich, otaczający pałac z przełomu XIX i XX w. Budynek nie ucierpiał.
W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i przemyskim. Ewakuowano ponad 120 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP, studnie. Zniszczyła mosty. Tam, gdzie już ustąpiła widać ogromne zniszczenia.
Jak przekazał w rozmowie z PAP Stanisław Petynia, wójt gminy Jawornik Polski, w której są Hadle Szklarskie, woda z rzeki, która wezbrała natychmiast po ulewach, wdarła się do parku otaczającego pałac i go całkiem zalała.
"Pałac nie ucierpiał, stoi na wzgórzu. Ale woda zniszczyła park z zabytkowymi drzewami, wiele z nich jest połamanych. Zniszczone zostały też znajdujące się tam: kort tenisowy, plac zabaw i boisko" – wyliczał wójt.
Dodał, że ogrom zniszczeń spotęgowały unoszone przez wodę klocki drewna, deski i odpady ze stojącej w pobliżu stolarni.
"Głównie w ciągu kilkunastu minut zniszczona została nasza infrastruktura: drogi, mosty, chodniki, nowa kanalizacja, przepompownia, fragment linii zabytkowej kolei wąskotorowej. Wszystko co gminie udało się w ostatnich latach zrealizować" – mówił Petynia.
Zaznaczył, że całkowicie zniszczone są dwa mosty w gminie, a pozostałe są podmyte i nie nadają się do użytku. W związku z tym gmina jest podzielona, rozczłonkowana, bo między poszczególnymi wsiami nie ma komunikacji drogowej.
"A przede wszystkim jest ogromna trudność z dotarciem służb, które niosą pomoc. Nie można dojechać do niektórych miejscowości. Zniszczone mosty oderwały je od świata" – zaznaczył wójt Jawornika Polskiego.
Zespół pałacowo-parkowy, liczący 8 ha, został zbudowany na przełomie XIX i XX w. na miejscu starej rezydencji. Wtedy też powstały murowane budynki stajni, kuźni, oranżerii, jak również drewniana oficyna. Park założony został prawdopodobnie w XVIII w. i został zmieniony na przełomie XIX i XX wieku. (PAP)
Autor: Agnieszka Pipała
api/ joz/