Kultura i sztuka po 1989 roku

29.10.2015 aktualizacja 18.07.2016

Po raz 35. znani krakowianie będą kwestować na Cmentarzu Rakowickim

Po raz 35. znani krakowianie będą w sobotę i niedzielę kwestować na Cmentarzu Rakowickim na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

Od początku działalności organizującego kwestę Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa dzięki hojności darczyńców udało się wyremontować ponad 500 nagrobków - poinformował PAP przewodniczący Komitetu Mikołaj Kornecki.

"Wiele nagrobków, które były konserwowane w latach 80., ponownie wymaga remontu" - mówił Kornecki. Dodał, że prace są żmudne przede wszystkim ze względu na brak dokumentacji. "Rzadko zdarzało się, że zakłady kamieniarskie miały swoje wzorniki, na podstawie których możemy odtworzyć brakujące elementy: krzyże czy detale architektoniczne. Większość grobów nie ma żadnej dokumentacji, więc rekonstrukcja jest prowadzona na zasadzie analogii do innych znajdujących się na cmentarzu nagrobków z tego samego warsztatu" - wyjaśnił.

Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa otacza opieką te groby, które nie mają dysponentów.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tam wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.

Jak mówił PAP Kornecki w 2016 r. upłynie 35 lat od powstania Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa i w związku z tym planowane jest odrestaurowanie większego fragmentu Cmentarza Rakowickiego oraz publikacja przewodnika po tej kwaterze. "Dlatego wstrzymaliśmy się trochę w tym roku z wydawaniem uzbieranych pieniędzy" – wyjaśnił Kornecki.

Wolontariusze OKRK będą zbierać datki 31 października i 1 listopada na Cmentarzu Rakowickim oraz na Cmentarzu Podgórskim.

"Mamy nadzieję, że w prace Komitetu włączą się ludzie młodzi, bo wielu naszych najstarszych członków poumierało. Liczymy na osoby, dla których pamięć o mieszkańcach Krakowa i Polakach, którzy już odeszli, jest ważna, bo oni stanowili jądro tego miasta" – mówił Kornecki. Mile widziani będą m.in. historycy, którzy podejmą się pracy nad dokumentacją dotycząca osób pochowanych w remontowanych grobowcach.

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tam wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.

W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

W Krakowie jest 12 cmentarzy komunalnych. W sumie podczas nadchodzącego weekendu zaplanowano na nich siedem kwest m.in. na rzecz ratowania zabytków na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, na działalność Hospicjum św. Łazarza, dla rodzin dzieci z chorobą nowotworową oraz na rzecz powstania Piety Smoleńskiej w Krakowie upamiętniającej ofiary zbrodni w Katyniu w 1940 r. i katastrofy prezydenckiego samolotu w 2010 r.

Na ulicach dojazdowych do najważniejszych krakowskich nekropolii w sobotę i niedzielę zmieniona będzie organizacja ruchu oraz wzmocniona komunikacja autobusowa i tramwajowa. Dyżurować tam będą patrole policji drogowej i straży miejskiej. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej miasta oraz stronie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.(PAP)

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL