Religia

16.08.2018

Policja odzyskała zabytkowe tabernakulum skradzione z kościoła

Gdańska policja odzyskała zabytkowe tabernakulum, które zostało skradzione z jednego z miejscowych kościołów. Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy chcieli sprzedać na złom ten – wykonany z metalu - element wyposażenia świątyni.

O zatrzymaniu sprawców kradzieży poinformował w czwartek oficer prasowy gdańskiej policji asp. sztab. Mariusz Chrzanowski.

Funkcjonariusz wyjaśnił, że policjanci zostali powiadomieni o kradzieży we wtorek i jeszcze tego samego dnia udało im się ustalić sprawców oraz odzyskać skradziony zabytek – zdobioną, metalową szafkę liturgiczną.

Chrzanowski poinformował, że sprawą zajmowali się kryminalni z komisariatu na gdańskim Suchaninie. "Funkcjonariusze ustalili, że na czas prac remontowych przedwojenne tabernakulum zostało zdemontowane i przeniesione na zewnątrz kościoła" - wyjaśnił oficer prasowy dodając, że z ustaleń policjantów wynikało też, że zabytek zniknął sprzed kościoła w niedzielę.

Kryminalni sprawdzili okolice świątyni, przeprowadzili rozmowy z wieloma świadkami, pozyskali też i przeanalizowali zapisy monitoringu. To pozwoliło im ustalić rysopisy sprawców, a następnie ich tożsamość. Chrzanowski poinformował, że mieli nimi być 65-letni mieszkaniec Gdańska oraz o rok starszy od niego mężczyzna bez stałego miejsca zamieszkania.

Podejrzani zostali zatrzymani. Przedstawiono im zarzuty dotyczące kradzieży mienia o wartości 10 tys. zł – na tyle gospodarze świątyni wycenili wartość zabytku. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Chrzanowski poinformował, że policjanci odzyskali skradziony zabytek, który – jak się okazało, złodzieje porzucili przy jednej z gdańskich ulic. "Mężczyźni tłumaczyli, że zamierzali sprzedać jego metalowe elementy, jednak, gdy im się to nie udało, postanowili pozbyć się dowodów przestępstwa" – poinformował Chrzanowski dodając, że tabernakulum zostało przekazane proboszczowi parafii, z której je skradziono.(PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL