Polska po 1989 roku

23.05.2018

Policja z Siemiatycz bada okoliczności zniszczenia przydrożnego krzyża prawosławnego

Policja z Siemiatycz bada okoliczności zniszczenia przydrożnego drewnianego krzyża prawosławnego na skraju Mielnika (Podlaskie). Ktoś odciął z niego dolną ukośną belkę, element charakterystyczny dla krzyży słowiańskiej Cerkwi.

Zawiadomienie o zniszczeniu złożyła w środę parafia prawosławna w Mielniku. Jak poinformował PAP oficer prasowy siemiatyckiej komendy powiatowej policji asp. Tomasz Wróbel, policyjny technik zabezpieczył do badań fragment uszkodzonego dolnego ramienia krzyża, lokalnie nazywanego ukośką.

"Policjanci zbierają materiał dowodowy w tej sprawie" - powiedział asp. Wróbel. Dodał, że postępowanie dotyczy nie zniszczenia mienia, ale obrazy uczuć religijnych, znieważenia publicznie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub nawet do 2 lat więzienia.

Krzyż stoi przy drodze Mielnik - Sutno, około 150 metrów od najbliższych zabudowań. Przy wyjeździe z Mielnika mija się najpierw przydrożny krzyż katolicki, za kilkadziesiąt metrów - właśnie ów krzyż prawosławny.

Proboszcz prawosławnej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mielniku ks. Mikołaj Mielniczuk, który złożył zawiadomienie po informacjach od mieszkańców, ocenia, że zniszczenia mogły być dokonane kilka tygodni temu, w czasie tzw. długiego weekendu majowego. Krzyż ma rok, jeśli nie będzie przeszkód ze strony policji, wynikających z dochodzenia, zostanie szybko naprawiony.

Duchowny podkreśla, że wcześniej nie było takich incydentów. "Jesteśmy zaskoczeni czymś takim. W Mielniku ludzie sobie spokojnie żyją, nie ma animozji" - powiedział. Dodał, że wiele osób odwiedzających tę część regionu (w pobliżu leży m.in. najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium na św. Górze Grabarce - PAP) jest zauroczonych różnorodnością narodowościową i religijną.

Przypomniał, że w tradycji słowiańskiego Kościoła prawosławnego (w odróżnieniu np. od greckiego) krzyż ma - oprócz głównej poziomej belki i często również krótszej nad nią, symbolizującą tabliczkę z napisem - jeszcze małą, ukośną, znajdująca się poniżej. Jej prawe ramię skierowane jest do góry, lewe - do dołu.

"To przypomnienie o dwóch drogach naszego życia. Albo idziesz do raju, albo idziesz do piekła" - powiedział ks. Mielniczuk. Zwrócił też uwagę na symbolikę nawiązującą do ukrzyżowania Chrystusa wraz z dwoma łotrami, z których jeden wyraził skruchę i dostał przebaczenie grzechów, zaś drugi nie skorzystał z tej drogi i trafił do piekła. "To jest właśnie ta symbolika, ukazująca nam drogi życia" - powiedział duchowny.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL