Polska po 1989 roku

21.02.2019

Policjanci ze Złotowa zatrzymali „samozwańczego archeologa”

Niemal 200 cennych numizmatów, łuski, a także inne metalowe przedmioty z różnych okresów historycznych odnaleźli policjanci ze Złotowa (woj. wielkopolskie) u 33-letniego „samozwańczego archeologa”. Mężczyźnie za przywłaszczenie grozi kara do trzech lat więzienia.

"Policjanci ustalili, że na terenie powiatu złotowskiego może dochodzić do przestępstw przeciwko dobrom kultury. Informacje, które docierały do funkcjonariuszy i ich szczegółowa analiza pozwoliły potwierdzić te przypuszczenia. Śledczy skrupulatnie sprawdzając każdy sygnał, zawężali grono podejrzanych o ten proceder" – tłumaczył w czwartek podkom. Maciej Forecki z KPP w Złotowie.

Dodał, że materiał zgromadzony przez funkcjonariuszy pozwolił jednoznacznie wskazać, że za poszukiwaniem "skarbów" stał 33-letni mieszkaniec Złotowa.

"Ustalenia policjantów potwierdziły się w trakcie przeszukania należących do mężczyzny pomieszczeń mieszkalnych. Funkcjonariusze ujawnili 197 cennych numizmatów, 77 łusek różnego kalibru i wiele innych przedmiotów z różnych okresów stanowiących, m.in. elementy wyposażenia wojskowego" – podkreślił Forecki.

Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna wydobywał zabytki archeologiczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu od maja ub. roku.

33-latek usłyszał zarzut przywłaszczenia zabytków archeologicznych należących do Skarbu Państwa. Za zarzucane mu przestępstwo grozi kara do 3 lat więzienia. (PAP)

Autor: Anna Jowsa

ajw/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL