Religia

04.06.2019

Polscy wyznawcy islamu świętują zakończenie miesiąca postu

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli we wtorek obchody trzydniowego Ramadan Bajram (Id al-Fitr) – święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich.

Ramadan Bajram to czas odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po 30-dniowym poście, w czasie którego wiernych ściśle przestrzegających reguł religijnych, od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia i picia.

Post poprzedzający święto Ramadan Bajram przypada zawsze na dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego. Ponieważ rok muzułmański (oparty na fazach Księżyca) jest krótszy od tradycyjnego o mniej więcej 11 dni (czasem mniej o kilka godzin, czasem więcej), muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym. Czasami jest notowana też różnica między długością postu w krajach arabskich i w Polsce, wynika ona z przyjmowanego zaokrąglenia godzin.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, świąteczne modlitwy związane z zakończeniem miesiąca ramadan odbyły się we wtorek przed południem m.in. w meczetach w Kruszynianach i Bohonikach oraz w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku.

Z okazji święta, życzenia społeczności muzułmańskiej w naszym kraju przesłał mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu. "Niech Allah przyjmie nasz post oraz modlitwy i obdarzy nas swoim miłosierdziem" – napisał Miśkiewicz.

Po okolicznościowych modlitwach wierni spotykają się na świątecznych spotkaniach w gronie rodzinnym i znajomych. W środę, czyli drugi dzień świąt, w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku odbędzie się okolicznościowa kolacja ramadanowa. W poprzednich latach odbywał się w tym mieście również Bal Tatarski na zakończenie postu.

Dokładnych danych o liczbie Polaków wyznających islam nie ma. Sam Muzułmański Związek Religijny w RP podaje, że należy do niego ok. 5 tys. osób. Duża ich część to polscy Tatarzy, których największe w kraju skupiska są w Podlaskiem. (PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL