Polskie dzieci, skrzywdzone lub zamordowane przez okupantów niemieckich i sowieckich, będą wspominane podczas 16. Zaduszek Narodowych, które w sobotę odbędą się na górze Matyska w Radziechowach na Żywiecczyźnie – podała w środę diecezja bielsko-żywiecka.
„Co roku inicjatorzy przedsięwzięcia starają się odsłonić konkretne postaci z zapomnianych kart historii Polski. (…) Tym razem będą to dzieci i młodociani, skrzywdzeni lub zamordowani przez okupantów niemieckich i sowieckich” - zakomunikowały diecezjalne służby prasowe.
Wierni, uczestniczący w Zaduszkach, będą mogli zobaczyć rekonstrukcje historyczne. „Przybliżą one historię młodocianych więźniów politycznych 1944-1956 r. w Jaworznie oraz losy więźniów z +Małego Oświęcimia+, czyli z niemieckiego obozu dla dzieci w Łodzi. Zaplanowano inscenizację przedstawiającą Irenę Sendlerową oraz Janusza Korczaka z uratowanymi dziećmi, pobyt polskich dzieci na Syberii, a także akcję wysiedleńczą na Żywiecczyźnie tzw. Aktion Saybusch” – zapowiedziała diecezja.
Kulminacją Zaduszek będzie msza św. w intencji Ojczyzny. Po niej odczytany zostanie Apel Poległych.
Uroczystość zwieńczy dosypanie ziemi do Kurhanu Pamięci Narodowej, upamiętniającego polskich bohaterów. „Dołączona zostanie tym razem ziemia z terenu komunistycznego obozu dla więźniów w wieku od 17 do 21 lat w Jaworznie, a także ziemia z byłego Kinder-KL Litzmannstadt, zwanego +Małym Oświęcimiem+” – wskazały diecezjalne służby prasowe.
W kurhanie, który usypywany jest od 2005 r., złożona została już ziemia m.in. z grobów ks. Jerzego Popiełuszki i Stanisława Pyjasa, urny z ziemią z Katynia, Miednoje, Charkowa, z Peru, gdzie zostali zamordowani polscy franciszkanie Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski, z Radzymina, gdzie Polacy stoczyli w 1920 r. zwycięską bitwę z bolszewikami, z grobów kapłanów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, a także z mogił uczestników Powstania Wielkopolskiego i obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku.
Jest m.in. ziemia z kwatery Ł Cmentarza Wojskowego na Powązkach, gdzie IPN odnalazł szczątki m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i ostatniego dowódcy NSZ ppłk. Stanisława Kasznicy, a także z mogił zabitych w Poznaniu w 1956 r., na Wybrzeżu w 1970 i górników z kopalni Wujek zastrzelonych w 1981 r.
Uczestnicy Zaduszek przed południem wyruszą na szczyt Matyski - drogą, wzdłuż której zlokalizowane są stacje Drogi Krzyżowej.
Góra Matyska w Radziechowach, zwana Golgotą Beskidów, to miejsce szczególne dla wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej. Na szczycie stoi 20-metrowy krzyż, który kształtem przypomina pastorał. Symbol widoczny jest z wielu miejscowości Beskidów. Zaduszki Narodowe odbywają się tu każdej jesieni.
Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/