Księża są często głosem najsłabszych. Ich posługa w wielu regionach świata wiąże się z zagrożeniem życia – zwraca uwagę polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Wskazuje, że wśród krajów, w których wzrasta prześladowanie księży czołowe miejsce zajmuje Meksyk.
Najnowszy raport Kościoła w Meksyku wskazuje na wyraźny wzrost przemocy ze strony karteli narkotykowych, dla których nie do zaakceptowania są działania kapłanów, którzy wyrywają z ich rąk młodych, pokazując im alternatywę i możliwość godnego życia" – zaznacza PKWP w komunikacie przekazanym PAP.
"W ostatnich latach zamordowano tam ponad 20 duchownych" – poinformował dyrektor biura PKWP w Poznaniu Tomasz Zawal.
"Miejscowy Kościół rosnącą agresję wymierzoną w kapłanów nazywa +meksykańską rzezią+. W 2021 r. było 79 ataków na ludzi Kościoła, w tym na kardynała, 61 księży, diakona i 4 zakonników. Bez śladu zniknęło dwóch duchownych: ks. Santagio Alvarez Figueroa i ks. Carlo Ornelas Puga. Trzech zostało zamordowanych – 63-letni ks. Gumersindo Gonzalez Cortes, 33-letni franciszkanin o. Juan Antonio Orozco i 43-letni ks. Jose Guadalupe Popoca" – powiedział Tomasz Zawal.
Zwrócił uwagę, że na terenach Amazonii "kapłani protestują przeciwko wycince dżungli oraz odbieraniu miejscowym rolnikom ziemi, która trafia następnie pod zasiew dla wielkich koncernów rolniczych".
"Według raportu opublikowanego przez watykańską agencję misyjną Fides, w 2021 r. w Afryce zginęło 13 misjonarzy, w tym 7 księży" – czytamy w komunikacie PKWP. "Zabójstwo kapłana ma służyć zastraszaniu całych wspólnot chrześcijańskich" – wyjaśnił Tomasza Zawal. Przyznał, że zdarzają się morderstwa na podłożu rabunkowym, ale "najczęściej to przejaw agresywnej ideologii islamskiego dżihadu".
"W Nigerii terror religijny sieje organizacja Boko Haram. W Sudanie Południowym i Mjanmie mieliśmy relacje, które wskazywały, że bojówki zabiły katechetę wraz z uczniami. Eksterminowana była cała klasa" – przypomniał Tomasz Zawal. Wspomniał, że w Mjanmie, krwawym reżimie, od kul snajperów ginęły osoby niosące pomoc poszkodowanym w walkach ulicznych w tym m.in. księża.
PKWP wskazuje, że mapa zabójstw kapłanów uwzględnia też Europę. "Jedną z przyczyn jest narastająca chrystianofobia" – ocenił ks. Paweł Antosiak z PKWP.
Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, zaznacza, że w czasie wojny Kościół dla ludzi wierzących i niewierzących jest zawsze miejscem ucieczki. "Tak było w Syrii, tak było w Iraku" – powiedział ks. prof. Cisło.
Zaznaczył, że miejscem, gdzie męczeństwo jest wpisane w posługę kapłańską, jest także Bliski Wschód. "Świadectwo kapłanów i zakonników wpływają na decyzje chrześcijan o pozostaniu w Syrii i Iraku" – wyjaśnia ks. prof. Cisło.
W ocenie ks. Pawła Antosiaka poprzez utratę kapłana, siostry zakonnej czy świeckiego misjonarza wierni mogą utracić nadzieję na normalność, co w konsekwencji zmusza ich do decyzji o uchodźctwie, a to z kolei wiąże się z utratą wszystkiego". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/