Relacje między dziedzictwem kulturowym a rozwojem i przeciwdziałanie zmianom klimatu to główne wątki 6. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej, organizowanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. W trzydniowej konferencji weźmie udział ponad 100 badaczy z 31 krajów.
Będą to specjaliści z dziedziny ekonomii, historii, architektury, sztuki, kulturoznawstwa, antropologii, edukacji, konserwatorstwa, literatury, polityki, socjologii i zarządzania.
Wykłady wygłoszą m.in. australijski ekonomista, autor sztandarowej pracy "Ekonomia i kultura" prof. David Throsby, autor książki o dziedzictwie kulturowym Wilna, litewski pisarz mieszkający w Kanadzie Laimonas Briedis, prof. Jerzy Hausner oraz sekretarz generalna organizacji Europa Nostra Sneska Quaedvlieg-Mihailović.
Obrady rozpoczną się w środę i potrwają do piątku. Wydarzenia organizowane co dwa lata tym razem odbędzie się w formule online.
"Tegoroczną edycję Forum poświęcamy złożonym relacjom między dziedzictwem a rozwojem, które w szczególności teraz, kiedy tak wiele sfer zostało dotkniętych pandemią, winny być badane i monitorowane. Aktualny kryzys pokazał współzależność wielu obszarów życia społeczno-gospodarczego, na przykład instytucji dziedzictwa kulturowego, miast historycznych i turystyki. Mamy nadzieję, że ta konferencja przyniesie kolejne głosy, które będą udowadniać, że kultura i dziedzictwo mogą być pomocne w przezwyciężaniu kryzysów, a ich finansowanie należy traktować jako inwestycję w przyszłość" – podkreśla Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.
Uczestnicy konferencji usłyszą ponad 90 referatów poruszających tematykę m.in. integracji społecznej, odnowy miast, katastrofy klimatycznej i adaptacji.
"Zapatrzenie w ciągły wzrost gospodarczy doprowadziło nas do granicy. W trakcie obrad będziemy się zastanawiać nad tzw. postwzrostem czyli nad tym, jak budować bardziej zrównoważone strategie ekonomiczne w przestrzeniach miejskich. Dużo uwagi, chcemy poświęcić integracji społecznej i temu, na ile dziedzictwo kulturowe może być spoiwem społeczeństw. Osobną kwestią będzie odnowa miast i to, jak wykorzystywać wartości istniejących budynków i przestrzeni do kompleksowego, uniwersalnego projektowania" - mówił PAP Michał Wiśniewski z MCK.
Uczestnicy konferencji będą też dyskutować o zmianach klimatycznych i o tym, jak miasta historyczne mogą kształtować umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków (z ang. resilience).
6. Forum Dziedzictwa Europy Środkowej zbiega się w czasie z 30. rocznicą powstania Grupy Wyszehradzkiej. MCK przygotowało raport o 30-leciu współpracy dotyczącej dziedzictwa kulturowego i choć nie zostanie on zaprezentowany podczas konferencji, temu tematowi poświęcona będzie dyskusja z udziałem naukowców z Polski, Węgier, Słowacji i Czech.
Wykładów mogą wysłuchać wszyscy zainteresowani, po bezpłatnej rejestracji na platformie streamingowej: https://heritageforum.mck.krakow.pl/. Językiem konferencji jest angielski.
Forum jest organizowane pod auspicjami Grupy Roboczej Ekspertów ds. Dziedzictwa Kulturowego Krajów Grupy Wyszehradzkiej, w skład której wchodzą: Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Kancelaria Premiera Węgier, Rada Ochrony Zabytków Republiki Słowackiej w Bratysławie oraz Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.(PAP)
wos/ dki/