Inne

20.02.2017

Ponad 2 mln zł środków z UE na remont zabytkowego kościoła w Szynwałdzie k. Tarnowa

Dotacja o wysokości ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-20 wesprze remont stuletniego kościoła w Szynwałdzie k. Tarnowa. Dokumenty w tej sprawie władze Małopolski przekazały w poniedziałek parafii w Szynwałdzie.

Zabytkowy kościół Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej w Szynwałdzie ma za 2 lata odzyskać dawny blask. Koszt odnowienia świątyni wyniesie 3 mln zł, z czego 2,24 mln zł to wysokość unijnej dotacji.

Przyznane przez zarząd województwa małopolskiego środki pochodzą z puli przeznaczonej na opiekę nad zabytkami."W grudniu zatwierdziliśmy listę 17 projektów wspierających małopolskie zabytki, które otrzymały w sumie ponad 23,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Cieszę się, że wśród nich jest również zabytkowy kościół w Szynwałdzie" - powiedział wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys.

Wkrótce zostanie rozstrzygnięty kolejny konkurs na remont zabytków w regionie. "Tym razem o wsparcie walczyły projekty o większej skali. Na beneficjentów czeka prawie 100 mln zł" - zapowiedział Sorys.

Na ścianach i sklepieniu kościoła pojawiają się coraz głębsze pęknięcia, w złym stanie są również fundamenty czy kościelna wieża. Dlatego wśród zaplanowanych prac są m.in. remont elewacji, wymiana poszycia dachowego wieży, konserwacja stalowych okiennic i konserwacja drewnianej konstrukcji.

Dotacja pozwoli również na remont kamiennych schodów, a także na renowację detali architektonicznych, snycerki i rzeźby Chrystusa. Przewidziano remont ogrodzenia i ścieżki procesyjnej. Pilne są również prace przy drenażu i kanalizacji opadowej budynku, a także izolacji fundamentów. (PAP)

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL