Kultura i sztuka po 1989 roku

10.12.2019

Ponad 9 tys. poloników trafiło do Muzeum Podkarpackiego

Źródło: www.muzeum.krosno.pl Źródło: www.muzeum.krosno.pl

Ponad 9 tys. poloników trafiło do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Niezwykle cenne zabytki w darze przekazało nam Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji – powiedział we wtorek dyrektor muzeum Jan Gancarski.

Bezcenne dla kultury i historii Polski zbiory, z okresu od XVII do XX wieku, obejmują archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, mundury, sztandary, odznaczenia i publikacje. Do najcenniejszych należą pamiątki po płk. Leopoldzie Kraczkiewiczu; Złoty Krzyż Virtuti Militari nadany w 1831 roku i francuska Legia Honorowa” – mówił podczas konferencji prasowej Gancarski.

Wśród zbioru fotografii wyróżniają się zdjęcia Ignacego Jana Paderewskiego i gen. Władysława Sikorskiego z ich odręcznymi autografami oraz kolekcja prezentująca przyjazd żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera do Polski.

W ocenie Gancarskiego, „niezwykle cenny jest bogaty zbiór orłów polskich z legendarnym orłem I pułku ułanów Legionów Polskich tzw. +beliniackim+, orzełkami legionowymi, armii gen. Hallera, czy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”.

„Cenną pamiątka jest też szklany ryngraf patriotyczny z 1898 roku podarowany państwu Bronisławie i Kazimierzowi Dłuskim, czy orzeł ze sztandaru Armii Polskiej we Francji z 1917 roku” – dodał dyrektor muzeum.

Z kolei spośród archiwaliów na uwagę zasługują m.in. odręczne pisma gen. Sikorskiego z września 1939 roku, odezwa Komitetu Organizacyjnego Gwardii Narodowej z 1848 roku oraz odezwa gen. Władysława Andersa do żołnierzy Armii Polskiej na Wschodzie z 1943 roku.

Przekazane krośnieńskiemu muzeum plakaty obejmują lata 1917-45. Są afisze wzywające mieszkających we Stanach Zjednoczonych Polaków do wstępowania do Armii Polskiej we Francji, przedwojenny plakat promujący Polskę, czy propagandowe z czasów II wojny światowej.

„Osobną grupę stanowi zbiór plakatu powojennego, np. w języku francuskim wzywającym do uwolnienia kardynała Stefana Wyszyńskiego, czy plakaty z okresu +Solidarności+” – wyjaśnił Gancarski.

Do Muzeum Podkarpackiego trafiły także publikacje wydawane na Bliskim Wschodzie dla polskich żołnierzy, książki polskich autorów emigracyjnych. Są też wydawnictwa francuskie dotyczące dziejów Polski od XVII do XX stulecia.

Kolejną grupą zabytków są grafiki. Wśród nich znalazły się Orzeł Tomasza Tretera, pożegnanie Józefa Poniatowskiego z rodziną, wizerunki Marii Leszczyńskiej, Kazimierza Pułaskiego i George Sand oraz medaliony i relief z wizerunkiem Fryderyka Chopina.

Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji, które polonika gromadzi od kilkudziesięciu lat, swoje zbiory muzeum w Krośnie przekazało w 2018 roku. „Wybrano nas jednogłośnie spośród sześciu polskich muzeów” – przypomniał Gancarski.

W kwietniu przyszłego roku większość zabytków zostanie pokazana na wystawie. Planowane jest także wydanie katalogu opisującego zbiory.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL