![Przewodnicząca zespołu ds. przygotowania 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Krakowie, wiceminister kultury Magdalena Gawin. Fot. PAP/T. Gzell](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201701/gawin_magdalena.jpg?itok=rCkNZKBP)
Powstał międzyresortowy zespół ds. przygotowania 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w Krakowie - poinformowało w czwartek PAP MKiDN. Przewodniczącą zespołu została wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr hab. Magdalena Gawin.
"Na podstawie zarządzenia nr 162 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2016 r. utworzony został Międzyresortowy Zespół do spraw przygotowania 41. posiedzenia Biura Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO oraz 41. sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego w Krakowie w 2017 r." - napisano w komunikacie MKiDN.
Przewodniczącą zespołu została podsekretarz stanu w MKiDN dr hab. Magdalena Gawin.
Pierwsze, inauguracyjne posiedzenie zespołu planowane jest na 18 stycznia. Zadania związane z organizacją sesji zostały powierzone Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa.
Do zadań zespołu należy: koordynacja działań organów administracji rządowej, w tym ich współdziałania z organami samorządu terytorialnego i innymi podmiotami, w celu organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa podczas sesji Komitetu; opiniowanie planu działań zmierzających do przygotowania sesji; koordynacja współpracy z Centrum Światowego Dziedzictwa; nawiązanie i utrzymywanie kontaktów oraz wymiana doświadczeń z organami państw, które w latach ubiegłych były organizatorami posiedzeń Komitetu Światowego Dziedzictwa; monitorowanie postępu przygotowań oraz dokonywanie okresowej oceny stanu przygotowań.
Główne zadania Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to m.in. określenie dóbr kulturowych i przyrodniczych, które powinny być chronione i wpisywanie ich na Listę Światowego Dziedzictwa, ocena stanu ich zachowania, decydowanie o usunięciu z Listy oraz ustalanie najbardziej efektywnego wykorzystania środków z Funduszu Światowego Dziedzictwa.
W skład zespołu oprócz przewodniczącego, jego zastępcy i sekretarza, będą wchodziły, osoby - w randze sekretarza stanu albo podsekretarza stanu - wyznaczone przez ministrów: spraw wewnętrznych i administracji, środowiska oraz sportu i turystyki. Członkami zespołu będą także: komendant główny policji, komendant główny państwowej straży pożarnej, komendant główny straży granicznej, szef agencji bezpieczeństwa wewnętrznego, sekretarz generalny polskiego komitetu ds. UNESCO, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, wojewoda małopolski.
Decyzję o tym, że 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO odbędzie się w Krakowie, podjęto podczas 40. sesji w Stambule.
Według sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO prof. Sławomira Ratajskiego podczas krakowskiej sesji, która odbędzie się w lipcu 2017 r., może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO tarnogórskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych. Byłby to 15. polski obiekt umieszczony na tej liście.
"Wniosek jest już złożony i czekamy tylko na decyzję komitetu - nigdy do końca nie wiadomo, ale wniosek ma duże szanse, bo jest dobrze oceniony" - zaznaczył Ratajski.
Komitet Światowego Dziedzictwa składa się z 21 członków i spotyka się przynajmniej raz w roku. Kadencja członków trwa sześć lat. Główne zadania Komitetu to m.in. określenie dóbr kulturowych i przyrodniczych, które powinny być chronione i wpisywanie ich na Listę Światowego Dziedzictwa, ocena stanu ich zachowania, decydowanie o usunięciu z Listy oraz ustalanie najbardziej efektywnego wykorzystania środków z Funduszu Światowego Dziedzictwa.
Konwencja w sprawie ochrony Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego została przyjęta przez Konferencję Generalną UNESCO w 1972 r. Polska ratyfikowała dokument jako jedno z pierwszych państw w 1976 r. Obecnie sygnatariuszami Konwencji są 194 państwa. Jest to umowa międzynarodowa o globalnym zasięgu i jednocześnie jedna z najlepiej rozpoznawalnych inicjatyw UNESCO.
Dotychczas Polska jako Państwo-Strona Konwencji zasiadała w Komitecie tylko raz; była to skrócona kadencja 1976-78. Obecna obejmuje lata 2013-17.
Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbywają się od 1977 r. w różnych miastach świata. W ostatnich latach odbywały się w Sewilli, Paryżu, Petersburgu i Bonn. W 2016 roku gospodarzem był Stambuł. W 2017 r. około 1 tys. delegatów ze 190 krajów będzie obradować w jednym z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie – Centrum Kongresowym ICE Kraków. (PAP)
ksi/ pat/