Inne

18.07.2014 aktualizacja 18.07.2016

Prawie 4,5 mln zł na digitalizację archiwów

Siedziba Archiwum Państwowego w Radomiu, otwarta w 2013 r. Fot. PAP/M. Walczak Siedziba Archiwum Państwowego w Radomiu, otwarta w 2013 r. Fot. PAP/M. Walczak

Prawie 4,5 mln zł na projekty związane z digitalizacją zbiorów otrzymają archiwa państwowe m.in. z Krakowa, Poznania i Wrocławia. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach IV edycji programu Ministerstwa Kultury Kultura+, priorytet Digitalizacja.

Dofinansowanie otrzymało w sumie 13 archiwów państwowych: z Katowic, Krakowa, Koszalina, Leszna, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Przemyśla i Wrocławia oraz Archiwum Akt Nowych i Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie.

"Dzięki dotacji powstaną nowe pracownie digitalizacyjne, zostanie zmodernizowana infrastruktura, rozszerzone będą serwery oprogramowania i zbudowane repozytoria. Wszystko to umożliwi produkcję nowych skanów. Szacujemy, że dzięki temu wsparciu finansowemu zostanie wykonanych ok. 5 mln nowych skanów dokumentów. Zostaną one jak najszybciej udostępnione odbiorcom, którzy będą mieli szanse zapoznawania się z nimi w zaciszu własnego domu" - powiedział PAP zastępca naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Andrzej Biernat.

Dzięki wsparciu finansowemu zostanie wykonanych ok. 5 mln nowych skanów dokumentów. Zostaną one jak najszybciej udostępnione odbiorcom, którzy będą mieli szanse zapoznawania się z nimi w zaciszu własnego domu.

Jak zaznaczył, w pierwszej kolejności skanowane są materiały najbardziej poszukiwane. "Będą to więc źródła genealogiczne, z księgami metrykalnymi i spisami mieszkańców na czele. W tej edycji będzie trochę więcej źródeł starszych np. akta Trybunału Koronnego Lubelskiego z XVI-XVIII w. Digitalizowane będą jednak akta z różnych okresów. Utworzone skany dołączą do 10 mln już powstałych i udostępnianych w internecie w serwisie szukajwarchiwach.pl. Materiały te stanowią unikatowe źródła informacji dla badań nad historią Polski" - podkreślił Biernat.

Nowe skany zostaną udostępnione w internecie do 2015 r. Ukażą się kolejne akta metrykalne i stanu cywilnego z terenów działania regionalnych archiwów państwowych w Krakowie, Lesznie, Lublinie, Opolu, Poznaniu i Wrocławiu. Dodatkowo Archiwum Państwowe w Poznaniu będzie kontynuowało prace nad skanowaniem kartoteki ewidencji ludności Poznania z lat 1870-1932, która będzie udostępniona wraz wyszukiwarką nazwisk.

W serwisie zamieszczone zostaną także m.in. akta Policji Państwowej z lat 1918-1939 z zasobu Archiwum Akt Nowych; archiwum książąt Pszczyńskich z lat 1287-1945 z zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach, dokumenty Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych z lat 1795-1868 z zasobu Archiwum Głównego Akt Dawnych oraz akta notarialne Archiwum Państwowego w Łodzi. Za pośrednictwem internetu już wkrótce będzie można również korzystać także z dawnych dokumentów urzędowych miast Lublina, Koszalina i Olsztyna.

Wysokość dotacji to 4,4 mln złotych. Blisko połowę tej kwoty archiwa państwowe przeznaczą na budowę pracowni digitalizacji (Archiwum Państwowe w Opolu) oraz rozbudowę i modernizację infrastruktury technicznej dla zasobów cyfrowych m.in. zakup skanerów, oprogramowania, repozytoriów (Archiwum Główne Akt Dawnych, archiwa państwowe w Koszalinie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Przemyślu i Wrocławiu).

Głównym celem priorytetu Digitalizacja, realizowanego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura +, jest poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem Internetu. Operatorem Priorytetu jest Narodowy Instytut Audiowizualny. (PAP)

akn/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL