Prof. Uniwersytetu Śląskiego dr. hab. Aleksander Bańka został mianowany delegatem Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego, które odbędzie się w Rzymie w dniach 9–10 października br., w związku ze zwołanym przez papieża XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów.
Tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będą słowa "Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja".
"W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki mianował prof. Bańkę jednym z dziesięciu przedstawicieli kontynentu europejskiego, obok przewodniczącego CCEE, dwóch księży biskupów i siedmiu przedstawicieli wiernych świeckich" - poinformowało w komunikacie przekazanym PAP biuro prasowe Episkopatu.
Prof. Aleksander Bańka pracuje w Instytucie Filozofii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zajmuje się historią filozofii, filozofią religii, pograniczami filozofii i psychologii oraz chrześcijańską duchowością. Jest autor wielu książek i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych.
Od 2020 jest członkiem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich.
Od 25 listopada 2012 roku, z nominacji abp. Wiktora Skworca, pełnił również funkcję przewodniczącego Komisji ds. Świeckich II Synodu Archidiecezji Katowickiej.
Związany jest także z Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Od 2004 roku jest koordynatorem prac Stowarzyszenia "Diakonia Ruchu Światło-Życie" – sekcja katowicka (organizacja non profit).
Synod Biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Został powołany do życia pismem papieskim "Apostolica sollicitudo", wydanym z przez papieża Pawła VI w dniu 15 września 1965 roku. Jest on organem świadczącym pomoc "Najwyższemu Pasterzowi Kościoła". Do Papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane.
Papież Jan Paweł II zwołał sześciokrotnie Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. W roku 1980 pod hasłem "Zadania rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym", po którym wydał adhortacją "Familiaris consortio"; w roku 1983 poświęcony sakramentowi pokuty i pojednania, którego owocem była adhortacja "Reconciliatio et paenitentia"; w roku 1987 "Powołanie i misja świeckich w Kościele i w świecie 20 lat po Soborze Watykańskim II”, po którym wydał adhortację "Christifideles laici"; w roku 1990 na temat formacji kapłańskiej we współczesnym świecie, co zaowocowało adhortacją "Pastores dabo vobis"; w roku 1994 na temat roli życia konsekrowanego we współczesnym świecie, co przyczyniło się do powstania adhortacji "Vita consecrata" oraz w roku 2001 na temat posługi biskupów we współczesnym Kościele i świecie, co zaowocowało adhortacją "Pastores gregis". (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ jm/