Średniowiecze

13.06.2018

Prymas: wierzę, że Zjazd Gnieźnieński przyczyni się do dialogu polsko-polskiego

Metropolita gnieźnieński, prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Fot. PAP/B. Zborowski Metropolita gnieźnieński, prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. Fot. PAP/B. Zborowski

Wierzę, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Zjazd Gnieźnieński przyczyni się do wewnątrzpolskiego dialogu – powiedział w środę w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak. XI Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 21-23 września.

Tegoroczne, organizowane w Gnieźnie (Wielkopolskie) wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa". XI Zjazd Gnieźnieński wpisuje się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Honorowy patronat sprawuje prezydent Andrzej Duda. On też wygłosić ma przesłanie w trakcie otwarcia zjazdu.

Podczas konferencji prasowej w Gnieźnie prymas Polski podkreślił, że Zjazd Gnieźnieński jest nie tylko wydarzeniem ekumenicznym, ale też miejscem dialogu reprezentantów różnych opcji społecznych i politycznych.

"Owocem zjazdów jest budowanie pomostów dla różnych środowisk, które spotykają się w Gnieźnie. Mam nadzieję, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Zjazd Gnieźnieński przyczyni się, choć w małym stopniu do tego wewnątrzpolskiego dialogu. Do tego, że zaczniemy się słuchać i ze sobą rozmawiać" - powiedział.

Prymas podkreślił, że dialog polsko-polski "jest konieczny, jest naglący". "Zaproszenie ludzi różnych opcji społecznych, politycznych, kościelnych daje taką szansę, by przynajmniej pokazać, że choć jesteśmy tak różni – potrafimy się słuchać" – dodał abp Polak.

Nawiązując do hasła przewodniego tegorocznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, hierarcha powiedział, że wolność "jest darem konstytutywnym naszego człowieczeństwa, naszej osobowości".

"Chcemy zrozumieć, że nie jest to tylko wolność od czegoś co nas ogranicza, co jest jakąś opresją, ale że to jest wolność do czegoś. Jeśli myślimy o Europie ludzi wolnych, to myślimy o Europie ludzi twórczych, zaangażowanych w budowanie wspólnej przyszłości. Ludzi, którzy będą, szanując wolność innych, potrafili także w dialogu kształtować ten rzeczywisty obraz naszego współistnienia w Europie" - powiedział.

Abp Polak był pytany o zagrożenia dla wolności we współczesnym świecie. Jak stwierdził, to m.in. egoizm, osobisty i społeczny, który musi być przezwyciężany. Dodał, że choć "można też mówić o jakichś zewnętrznych zagrożeniach", ma nadzieję, że "żyjemy w bezpieczniejszym świecie niż ten świat, który wspominamy z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę i ościenne kraje niepodległości".

Tegoroczny Zjazd Gnieźnieński, tak jak poprzednie jego odsłony, będzie miał charakter ekumeniczny i międzynarodowy. Zgromadzi chrześcijan różnych wyznań, liderów stowarzyszeń, wspólnot i środowisk kościelnych, polityków, duchownych i ludzi nauki, którzy podejmą refleksję nad wolnością i źródłami nadziei dla Polski i Europy. Trzydniowe spotkanie wypełnią panele dyskusyjne, debaty, spotkania warsztatowe i modlitwa.

Wśród zaproponowanych tematów jest m.in. sprawa kryzysu migracyjnego, kwestia postrzegania patriotyzmu i miejsca Polski w Europie. Do Gniezna przybędzie ok. 60 prelegentów z Polski i świata. Wśród nich znajdą się m.in. prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Peter Turkson, filozof, polityk, znawca myśli kard. Karola Wojtyły prof. Rocco Buttiglione oraz prof. Andrea Riccardi, założyciel wspólnoty Sant’Egidio.

"Bardzo ważna jest dla nas różnorodność ideowa i polityczna. Jako chrześcijanie organizujący zjazd nie zgadzamy się, by dwudzielny podział polityczny był prawdziwym obrazem Polski 2018 roku. Jesteśmy zwolennikami chrześcijańskiej koncepcji wolności, która jest zadaniem i odpowiedzialnością. Dlatego w programie wydarzenia można znaleźć nazwiska osób z różnych opcji ideowych i politycznych" - powiedziała przewodnicząca komitetu organizacyjnego zjazdu Marta Titaniec.

Historia zjazdów gnieźnieńskich sięga roku 1000, kiedy to do Gniezna przybył cesarz Otton III. Zjazd był wydarzeniem przełomowym nie tylko dla rodzącego się w Polsce chrześcijaństwa, ale i dla całego państwa – gnieźnieńskie spotkanie oznaczało bowiem włączenie Polski do grona państw ówczesnej Europy. Wydarzenie to interpretowane było jako początek polskiej suwerenności.

Wznowione w 1997 roku, nawiązujące do tamtego wydarzenia zjazdy były okazją do ważnych rozmów o kształcie jednoczącej się Europy, ekumenizmie, roli rodziny i wyzwaniach stojących przed chrześcijanami. Gościem drugiego zjazdu był Jan Paweł II i głowy wielu państw, w kolejnych spotkaniach brali udział przedstawiciele Kościołów, polityki, świata kultury i nauki.

Jubileuszowy, X Zjazd Gnieźnieński odbył się dwa lata temu. W roku obchodów 1050. chrztu Polski, spotkanie przebiegało pod hasłem "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa". (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL