Przedstawiciele ukraińskich muzeów rozpoczęli w poniedziałek w Krakowie szkolenia w ramach Akademii Dziedzictwa, organizowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury. Zdobyta wiedza pomoże w lepszej ochronie kultury kraju ogarniętego wojną.
"Wiele cennych dzieł sztuki Ukraina już straciła, Rosjanie zniszczyli sporo archiwów, bibliotek. Ostatniej nocy rosyjska rakieta uszkodziła Muzeum Sztuki w Odessie" – powiedziała dziennikarzom Nataliya Voytseshchuk z Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
Jak mówiła, ukraińskie instytucje kultury chcą wykorzystać polskie doświadczenia ostatnich dziesięcioleci, dowiedzieć się, w jaki sposób Polacy pracowali na to, aby teraz konkurować z wielkimi europejskimi muzeami.
"W wyniku wojny będziemy mieć problem, nawet jeżeli dostaniemy finansową pomoc od Europy. Dlatego już teraz musimy pracować nad kierunkiem przyszłych działań" – podkreśliła przedstawicielka ukraińskiego resortu kultury.
Uczestnictwo w szkoleniach w Krakowie pomoże Ukraińcom w lepszym przygotowaniu się do zarządzania i administrowania muzeami, w przygotowaniu do stworzenia programów działania danych placówek, w szukaniu partnerów do realizacji wspólnych projektów.
"Ukrainę i Polskę łączy wspólna historia i to trzeba akcentować, a nie podziały" – zaznaczyła Wojcieszczuk
Oleksandr Pashkovskyi z Muzeum Historii Miasta Kijowa wskazał na dwa wyzwania. Pierwsze to zabezpieczenie i ochrona zabytków teraz, w trakcie wojny. Drugie to tworzenie programów kulturowych, niedopuszczenie do tego, aby wojna zatrzymała rozwój kultury ukraińskiej.
"Nie możemy zrobić +stopa+, przestać żyć, funkcjonować. Nadal musimy produkować, kształcić nasze społeczeństwo" – mówił dodając, że Ukraińcy od czasów wojny bardziej interesują się swoim dziedzictwem i historią.
W ramach Akademii Dziedzictwa – jak poinformowało MCK – 15 przedstawicieli najlepszych i najbardziej aktywnych jednostek muzealnych z Ukrainy będzie przez pięć dni w Krakowie uczestniczyć w szkoleniach podnoszących kompetencje oraz w wizytach studyjnych połączonych ze spotkaniami z ekspertami, m.in. w Muzeum Fotografii, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Archeologicznym, Muzeum Krakowa, Muzeum KL Plaszow i w Archiwum Narodowym w Krakowie.
"Celem projektu nie jest nauka sama w sobie – bardziej spotkanie. Możliwość rozmowy pomiędzy muzealnikami, muzealniczkami z Krakowa, a osobami, które przyjechały z Ukrainy. Celem długofalowym będzie – mamy nadzieję – nawiązanie wieloletniej współpracy między instytucjami" – powiedział dr Michał Wiśniewski z Międzynarodowego Centrum Kultury.
Pierwsza edycja Akademii Dziedzictwa dla Ukrainy ma charakter pilotażowy. Doświadczenia zdobyte w jej trakcie pozwolą zaprojektować długoterminowe działania z pozyskanymi partnerami w kolejnych latach.
Program realizowany jest z dotacji programu MKiDN Kultura Inspirująca 2023-2024 we współpracy z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy i z Rezerwatem Historyczno-Kulturowym "Starożytny Dźwinogród".(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ joz/