Polska po 1989 roku

28.04.2018

„Przemysłowa majówka” na Dolnym Śląsku

„Przemysłowa majówka” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska „Przemysłowa majówka” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie oraz Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich będą dostępne dla zwiedzających podczas długiego weekendu majowego w ramach wydarzenia „Przemysłowa majówka”.

Jak poinformował PAP Arkadiusz Förster z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, po raz pierwszy podczas długiego weekendu majowego otwarte będą wszystkie trzy dolnośląskie muzea Fundacji. „Dzięki temu podczas jednej wycieczki na Przedgórze Sudeckie można będzie tego samego dnia zobaczyć różnorodne zabytki poprzemysłowe. Wszystkie te muzea znajdują się zaledwie kilkanaście kilometrów od siebie” – powiedział Förster.

W Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej od wtorku do niedzieli odbędzie się Festiwal Lokomotyw Spalinowych - Diesel Fest. „Dorośli i dzieci będą mieli okazję zapoznania się z wpływem lokomotyw spalinowych na rozwój kolejnictwa i zobaczenia z bliska tych wspaniałych pojazdów” – poinformował Förster. Festiwal ma formę wystawy plenerowej, połączonej z prezentacjami i możliwością przejazdu wybranymi pojazdami. Zaplanowano także zwiedzanie zakamarków muzeum.

Z kolei na terenie dawnego, renesansowego zamku w Piotrowicach Świdnickich, w przyszłym Muzeum Technik Rolniczych, od wtorku do czwartku odbędzie się „Festiwal Warzyw, Owoców i Ziół”. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie wystawy zabytkowych maszyn i sprzętu rolniczego, kiermasz warzyw, owoców, sadzonek i rękodzieła oraz porady dietetyka i zielarza.

W Dzierżoniowie natomiast po raz pierwszy udostępniony zostanie na stałe dla turystów Młyn Hilberta. Młyn powstał w latach 40-tych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Prowadzony był do II wojny światowej przez członków rodziny Hilbert; w latach trzydziestych XX wieku został rozbudowany i unowocześniony, a następnie wyposażony w napęd elektryczny. Jak podkreślił Förster, to jeden z największych tego typu młynów na Dolnym Śląsku. „Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku” – powiedział. Młyn można zwiedzać od soboty. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL