Koncert polskich chórów parafialnych, w tym dziecięco-młodzieżowych, rozpoczął w czwartek przesłuchania konkursowe tegorocznej edycji Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej. W części ocenianej przez międzynarodowe jury weźmie udział siedemnaście chórów i zespołów.
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywają pod patronatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cechą charakterystyczną tego festiwalu jest liczny udział chórów parafialnych, na co dzień wykonujących muzykę cerkiewną podczas uroczystości religijnych.
Wszystkie prezentacje mają miejsce w soborze św. Trójcy w Hajnówce (Podlaskie). W czwartek w konkursie wystąpiły chóry z parafii prawosławnych, m.in. w Dubinach, Siemianówce, Białymstoku, Warszawie i Bielsku Podlaskim, chór duchowieństwa diecezji warszawsko-bielskiej oraz miejscowe chóry hajnowskie. Wśród nich zaprezentował się chór dziecięcy soboru św. Trójcy w Hajnówce, przedstawiany jako największy prawosławny chór dziecięcy w Polsce, liczący ponad 30 dzieci.
W piątek, oprócz polskich wykonawców, w przesłuchaniach konkursowych wezmą też udział chóry z Litwy, Łotwy, Finlandii, Serbii i Rumunii. Ogłoszenie wyników i koncert laureatów odbędą się w sobotę.
W związku z agresją rosyjską na Ukrainę i sytuacją międzynarodową - podobnie jak w ubiegłym - również w tegorocznym festiwalu nie biorą udział wykonawcy z Rosji, Białorusi i Ukrainy, czyli z krajów tradycyjnie kojarzonych z prawosławiem.
To 42. edycja powstałego w Hajnówce festiwalu. Przez wiele lat odbywał się on w tym mieście jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Od 2002 roku nosi nazwę Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej i organizowany jest z błogosławieństwem zwierzchnika Cerkwi w Polsce metropolity Sawy.
W liście skierowanym do organizatorów i uczestników - odczytanym w miniony poniedziałek, przed koncertem inauguracyjnym festiwalu - abp Sawa zwrócił uwagę na bogactwo, jakim jest śpiew cerkiewny. Podkreślał, że stanowi on "dziedzictwo Cerkwi, jest świętą tradycją, daje dowód świętości w Cerkwi".
"Dlatego, jako wielki skarb Cerkwi prawosławnej, powinniśmy go pielęgnować i przekazywać nowym pokoleniom" - napisał. Podkreślił, że śpiew cerkiewny to nie tylko "wyznawanie naszej wiary, to także żywe świadectwo naszego życia duchowego, to forma modlitwy, kontemplacji, naszej rozmowy z Bogiem".
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" prawie 20 lat temu przeniesiony został do Białegostoku. Jego tegoroczna edycja, która odbędzie się w drugiej połowie maja, również organizowana jest jako 42. Tam w części konkursowej weźmie udział dziewięć chórów zagranicznych i również nie będzie wykonawców z Rosji i Białorusi. Z Ukrainy w przesłuchaniach konkursowych ma wziąć udział jeden wykonawca.
Przez ostatnie trzy lata oba festiwale odbywały się we wrześniu, ze względu na pandemię koronawirusa. Tradycyjnym ich terminem jest jednak maj i okres paschalny, czyli powielkanocny.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ dki/