Inne

17.05.2018

Przypadek motywem przewodnim V edycji Copernicus Festival

Jean-Pierre Lasota. Źródło: Festival Kopernika Jean-Pierre Lasota. Źródło: Festival Kopernika

Przypadek będzie motywem przewodnim V edycji Copernicus Festival w Krakowie. Święto, którego celem jest popularyzacja nauki, ale i kultury, potrwa od 22 do 27 maja.

„Od początku przyświeca nam slogan mówiący o tym, że nauka jest integralną, a być może nawet najważniejszą częścią kultury; że nie ma kultury, literatury, sztuki, instytucji społecznych bez ścisłego związku z tym, co dzieje się w nauce” – powiedział Bartosz Brożek z rady programowej festiwalu.

Jak ocenił, przypadek – myśl przewodnia V Copernicus Festival – jest pojęciem ciekawym zarówno z punktu widzenia teorii naukowych, jak i z kulturowej perspektywy. Zdaniem Brożka przypadek odgrywa kluczową rolę w najważniejszych teoriach naukowych. Jak mówił, nie byłoby Wszechświata, jaki znamy bez działania przypadku w ramach praw fizyki. W biologii zaś – opisywał - nic nie ma sensu bez teorii ewolucji, w której przypadek odgrywa kluczową rolę. 

W programie Copernicus Festivalu są wykłady, dyskusje, konkursy, projekcje filmowe, koncerty, wystawy.

Pierwsze festiwalowe wydarzenia odbędą się w Cricotece – będą to koncert Johna Tilbury'ego "The Art of Touch and a Celebration of Contingency” ("Sztuka dotyku i świętowanie przygodności”) oraz wernisaż wystawy malarstwa Tadeusza Kantora.

John Tilbury (ur. 1936) to brytyjski pianista i improwizator. W 1968 r. wygrał holenderski konkurs muzyki współczesnej Gaudeamus. Od tego momentu skoncentrował się̨ na wykonywaniu muzyki współczesnej, eksperymentalnej i awangardowej, współpracując z wieloma muzykami, w szczególności zaliczanymi do nurtu improwizatorskiego.

Wystawa „Interwencja +informel+”, pokazująca obrazy Kantora, potrwa do 25 czerwca. Dzieła artysty z lat 1957–1963 znajdą się w przestrzeni ekspozycji stałej. Prace pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Galerii Starmach w Krakowie i Cricoteki. Na ekspozycji znajdzie się także m.in. kostium „Jana” wykonany przez Kantora w 1961 r. do spektaklu "Nosorożec" (według dramatu Eugene Ionesco), wystawionego przez Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Podczas festiwalu wykłady wygłoszą m.in. Daniel Gilbert - profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda, popularyzator nauki i publicysta m.in. „New York Timesa” i „Time'a”; Jean-Pierre Lasota – fizyk i astrofizyk, autor ponad 250 prac naukowych i kilku książek, profesor honorowy w Instytucie Astrofizyki w Paryżu i profesor zwyczajny w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie; Adam Zagajewski - jeden z najbardziej znanych polskich poetów, pisarzy, otrzymał m.in. Międzynarodową Nagrodę Neustadt w dziedzinie literatury, zwaną „małym Noblem” (2004).

Na konferencji prasowej w czwartek organizatorzy festiwalu zachęcali też do udziału w m.in. „śniadaniach mistrzów”. Spotkania te odbywać się będą od 23 do 27 maja w kawiarni naukowej De Revolutionibus. Będzie to okazja do rozmów z aktorką Dorotą Segdą, prawnikiem i filozofem Czesławem Porębskim, profesorem nauk technicznych Andrzejem Jajszczykiem.

Zdaniem wiceprezydenta miasta Krakowa Andrzeja Kuliga Copernicus Festival pozwala się zatrzymać na moment i pomyśleć o egzystencji „w kontekście pogranicza nauki i kultury”. „Często słyszę od mieszkańców Warszawy, ale i innych części Europy, że Kraków funkcjonuje inaczej. To miasto, w którym można się na chwilę zatrzymać i pomyśleć. To niezwykle ważne. Związek nauki i kultury, refleksja intelektualna (...)” – powiedział wiceprezydent. 

Tematem ubiegłorocznej edycji były emocje, w festiwalowych wydarzeniach w 2017 r. uczestniczyło ok. 10 tys. osób.

Copernicus Festival organizują Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński.

Patronem medialnym wydarzenia jest portal PAP – Nauka w Polsce. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ ekr/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL