Tygodniowy festiwal kolęd – pod nazwą Tyskie Wieczory Kolędowe – rozpoczął się w sobotę rano konkursowymi przesłuchaniami chórów. W kolejnych dniach w siedmiu tyskich kościołach rozbrzmiewać będą kolędy i pastorałki w wykonaniu chórzystów oraz gości.
To już 28. edycja wydarzenia, które – obok organizowanego w Będzinie największego przeglądu kolędowego w Polsce, Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – jest jednym z większych tego typu w regionie.
Jak zaznaczył cytowany w informacji miasta dyrektor artystyczny festiwalu, pochodzący z Tychów kompozytor i dyrygent Henryk Jan Botor, od początku formuła wydarzenia nie uległa zmianie. Jak co roku rozpoczęło się też ono w sobotę rano konkursem chórów w tyskim zespole szkół muzycznych.
Nagrodzone chóry wystąpią w koncercie laureatów 12 stycznia w kościele św. Marii Magdaleny, w którego drugiej części zabrzmi “Noël Oratiorio” (Oratorium na Boże Narodzenie) Camille'a Saint-Saens (m.in. z udziałem znanej tyskiej orkiestry Aukso).
Wcześniej, w sześciu innych kościołach miasta będzie można posłuchać m.in. Stanisławy Celińskiej (w niedzielnym koncercie inauguracyjnym), Mieczysława Szcześniaka, artystów Piwnicy Pod Baranami czy grupy Carrantuohill. Wystąpią też laureaci poprzedniej edycji konkursu chórów (chór Lutnia ze Strumienia) oraz tyskie chóry Cantate Deo i Presto Cantabile.
Ostatnie dni tyskiego festiwalu pokryją się z rozpoczynającymi się 10 stycznia finałami 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To największy przegląd kolędowy w Polsce; finalistów - ponad 120 amatorskich zespołów i solistów - wyłoniono spośród ponad 1,6 tys. uczestników eliminacji.
Przesłuchania eliminacyjne będzińskiego przeglądu, nad którym patronat objął prezydent Andrzej Duda, odbywały się między 22 listopada a 27 grudnia ub. roku w 38 ośrodkach w Polsce oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Przesłuchania finałowe zaplanowano na 10-13 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej w Będzinie.
Podsumowaniem jubileuszowej edycji tego festiwalu będzie 13 stycznia koncert galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie. Wstęp na przesłuchania finałowe oraz koncert galowy jest wolny i otwarty, całość jest też transmitowana na stronie: mfkip.pl.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mab/