Tygodniowy festiwal kolęd – pod nazwą Tyskie Wieczory Kolędowe – rozpoczął się w sobotę rano konkursowymi przesłuchaniami chórów. W kolejnych dniach w siedmiu tyskich kościołach rozbrzmiewać będą kolędy i pastorałki w wykonaniu chórzystów oraz gości.
To już 29. edycja wydarzenia, które – obok organizowanego w Będzinie największego przeglądu kolędowego w Polsce, Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek – należy do najstarszych i największych tego typu imprez w regionie.
W tym roku w Tychach wystąpią m.in. zespół Turnioki, Skaldowie i Andrzej Sikorowski z córką Mają. Wielki finał, z udziałem wyróżnionych w konkursie chórów, zaplanowano na 11 stycznia.
W sobotę w tyskim zespole szkół muzycznych rozpoczęły się konkursowe przesłuchania chórów. Jury przewodniczy ks. prof. Antoni Reginek. Patronat nad festiwalem objął metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
"W konkursie występuje silna reprezentacja - śląska, ale i małopolska. Udział bierze 19 chórów m.in. z Krakowa, Rybnika, Pszczyny, Mysłowic, Sosnowca, Osieka, Ustronia, Zabrza, Chorzowa oraz z Zamościa czy Łodzi" – poinformowała Małgorzata Król z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.
Nagrodzone chóry wystąpią 11 stycznia w kościele św. Marii Magdaleny w koncercie laureatów, w którego drugiej części zabrzmią kolędy autorstwa prof. Henryka Jana Botora - dyrektora artystycznego tyskiego festiwalu. Solistom będzie towarzyszył Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Aukso – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy.
Wcześniej w sześciu innych tyskich kościołach będzie można posłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Turnioki (na inaugurację, 5 stycznia), Andrzeja i Mai Sikorowskich (6 stycznia), chóru Canticum Novum z Suszca (7 stycznia), zespołu Skaldowie (8 stycznia), Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” (9 stycznia) oraz Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej (10 stycznia) z udziałem harfistki Amelii Tokarskiej. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Ostatnie dni tyskiego festiwalu zbiegają się z rozpoczynającymi się 9 stycznia finałami 26. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. To jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w Polsce. Finalistów - ponad sto amatorskich zespołów i solistów - wyłoniono spośród przeszło 1,5 tys. uczestników eliminacji.
Przesłuchania eliminacyjne będzińskiego przeglądu, nad którym patronat objął prezydent Andrzej Duda, odbywały się w listopadzie i grudniu ub. roku w blisko 40 ośrodkach w Polsce oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Trzydniowe przesłuchania finałowe zaplanowano na 9-11 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej w Będzinie.
Podsumowaniem jubileuszowej edycji tego festiwalu będzie 12 stycznia koncert galowy w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka w Będzinie. Wstęp na przesłuchania finałowe oraz koncert galowy jest wolny i otwarty, całość jest też transmitowana na stronie: mfkip.pl.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ mtb/ mok/