„Ulica” to temat przewodni rozpoczynającej się w środę 6. edycji festiwalu filmów o mieście i architekturze MIASTOmovie. Nowością w tym roku będzie konkurs pełnometrażowych filmów dokumentalnych o miastach, architekturze i urbanistyce.
Jak poinformował PAP Kuba Żary z biura prasowego festiwalu, szósta edycja MIASTOmovie prezentować będzie ulicę w wielu jej aspektach: od podstawowej formy organizacji życia w mieście, przez idee ożywienia ulic i odzyskania miasta dla ludzi, kwestie wyzwań transportowych w miastach XXI wieku, po ulicę jako przestrzeń realizacji twórczej, a także - w ostatnich latach - przestrzeń protestu.
Tegoroczną edycję festiwalu otworzy film "Czekając na Barcelonę" ("Waiting for Barcelona") w reżyserii fńskiego twórcy Juho-Pekka Tanskanena, opowiadający o nielegalnych imigrantach, mieszkających na ulicach jednego z największych miast Hiszpanii. Przewodnikiem po tym niewidocznym dla turystów środowisku jest 27-letni Mou, który opuścił ojczyznę, gdy miał 13 lat i od tego czasu wiedzie bezdomne życie w okolicach Las Ramblas.
W programie znajdzie się także dokument "Pixadores" autorstwa Amira Escandari, opowiadający o faweli Sabao, miejscu na obrzeżach Sao Paulo, gdzie rozwinął się, powstający nierzadko z narażeniem życia artystów, typ graffiti zwany pixacao. Widzowie zobaczą też wyreżyserowany przez Barta Simpsona film "Brasilia. Projekt utopia" ("Brasilia: Life After Design"), który opowiada o najsłynniejszym dziele architekta Oscara Niemeyera - modernistycznej stolicy Brazylii.
Podczas festiwalu odbędzie się także polska premiera dokumentu "Echa Stambułu" ("Istanbul Echoes") Gulii Frati, przedstawiający ulicznych handlarzy największego miasta Turcji, dla których zaczyna brakować miejsca w rewitalizowanych dzielnicach Stambułu. Do programu MIASTOmovie po raz pierwszy trafił też film fabularny - rozgrywający się na amerykańskich bezdrożach "Florida Project" Seana Bakera.
"Szósta edycja MIASTOmovie będzie jednocześnie pierwszą, podczas której międzynarodowe produkcje powalczą o nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego o miastach, architekturze i urbanistyce. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro" – powiedział Żary.
W sekcji konkursowej premierowo zobaczymy film "Wywłaszczenie. Wielki przekręt mieszkaniowy" ("Dispossession: Great Social Housing Swindle") Paula Sng, badający przyczyny niedoboru mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii. O nagrodę rywalizować będzie także "BIG Time" Kaspara Astrupa Schrodera - portret wybitnego duńskiego architekta młodego pokolenia, Bjarke Ingelsa. W tej sekcji znalazł się również film autorstwa Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha "Duch Bauhausu" ("Bauhaus Spirit"), przedstawiający historię słynnej szkoły projektowania, i film "Miasto słońca" ("City of the Sun") w reżyserii Ratiego Oneli - opowieść o podupadłym poprzemysłowym mieście w Gruzji. Piątym konkursowym tytułem jest "Do kogo należy miasto?" ("Whose City?"), w którym autor filmu, Hans Christian Post, pokazuje transformację Berlina po zjednoczeniu Niemiec.
Zaplanowano także warsztaty i spotkania autorskie.
Festiwal odbędzie się między 26 a 30 września w Kinie Nowe Horyzonty, Muzeum Architektury oraz innych miejscach Wrocławia. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ pat/