Po niedzielnym zachodzie słońca rozpoczął się żydowski Nowy Rok 5776 - według żydowskiej tradycji tyle lat minęło od stworzenia świata i człowieka. Dwudniowe święto nazywa się Rosz Haszana, co znaczy głowa roku. Życzenia z okazji uroczystości złożył społeczności żydowskiej prezydent Andrzej Duda.
Święto Rosz Haszana przypomina także o sądzie Bożym, otwiera też dziesięciodniowy okres pokuty trwający do święta Jom Kippur. Święto odwołuje się do początku świata. Zgodnie z tradycją żydowską człowiek został stworzony pierwszego dnia miesiąca Tiszrej, czyli w Rosz Haszana. Tego samego dnia jednak zgrzeszył, został przez Boga osądzony, prosił o przebaczenie i został wygnany z Ogrodu Eden. Dlatego święto Rosz Haszana jest jednocześnie radosnym początkiem Nowego Roku i groźnym Dniem Sądu.
Święto rozpoczyna się zawsze po zachodzie słońca i trwa dwa dni, w tym roku do zmierzchu we wtorek. Obwieszcza je tradycyjny dźwięk dęcia w szofar - specjalnie przygotowany barani róg. Szofar ma bogatą symbolikę - jako róg baranka przypomina o biblijnej ofierze Izaaka. Jest również sygnałem do walki ze złem tkwiącym w każdym człowieku - siłę szofaru pokazali starożytni Izraelici, którzy obalili z pomocą trąb mury Jerycha.
Podczas Rosz Hazana wierni spotykają się w synagogach na modlitwie. Uroczystościom towarzyszą podniosłe melodie zwykle w wykonaniu kantorów. W tym roku w warszawskiej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej zaśpiewa dwóch kantorów. W ortodoksyjnej Synagodze im. Nożyków będzie to rabin Hershel Lieber, w reformowanej Synagodze Ec Chaim - kantorka Aviw Weinberg.
"Z okazji Rosz Haszana chciałbym życzyć wszystkim błogosławieństwa w Nowym Roku pełnym zdrowia, spokoju, umiejętności znajdowania dobra w drugim człowieku oraz cierpliwości, by to dobro znaleźć" – mówi naczelny rabin Polski Michael Schudrich.
Wspólny świąteczny posiłek rozpoczyna się od modlitwy. Jednym z tradycyjnych składników spożywanych tego dnia potraw są jabłka, które - zanurzane w miseczkach z miodem - mają zapewnić obfitość i słodkość nadchodzącego roku. Na stole znajdą się także granaty, daktyle i symbolizujące "okrągłość" roku chałki. Ponieważ Rosz Haszana jest określane "głową roku" tradycyjną potrawą noworoczną jest także ryba z zachowaną głową.
Następnego dnia, w pierwszy dzień święta Rosz Haszana, odbywa się Taszlich, czyli wrzucenie okruchów do rzeki, co symbolizuje oczyszczenie się z grzechów.
Zgodnie z judaizmem w Rosz Haszana Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: sprawiedliwych w Księdze Życia, a zatwardziałych grzeszników w Księdze Śmierci. Pozostałym Bóg daje dziesięć dni na poprawę. O ich losach zadecyduje w Jom Kippur (Dniu Pojednania). Dlatego w Rosz Haszana Żydzi składają sobie życzenia "Obyście zostali zapisani na dobry rok".
Z okazji żydowskiego Nowego Roku list do naczelnego rabina Polski i członków społeczności żydowskiej w Polsce skierował prezydent Andrzej Duda.
"Rozpoczynają się dwudniowe obchody niezwykle bogatego w treści i odniesienia żydowskiego święta Nowego Roku. Cieszę się, że życie społeczno-kulturalne i religijne Żydów polskich odradza się, że razem kształtujemy pomyślną przyszłość obu naszych narodów. Proszę przyjąć tradycyjne życzenia z okazji tego radosnego, pełnego nadziei święta: Szana towa umetuka! Dobrego, słodkiego roku!" - napisał prezydent. (PAP)
akn/ malk/