Ruda Śląska konsultuje z mieszkańcami kształt przygotowywanej przebudowy ul. Janasa, dawniej głównej alei handlowej dzielnicy Ruda. Planowane na lata 2018-2019 odnowienie ul. Janasa wpisze się w działania rewitalizacyjne w tej najstarszej dzielnicy miasta.
Jak poinformował w środę rudzki urząd miasta, zainteresowani mieszkańcy mogą wybrać spośród dwóch zaproponowanych koncepcji przebudowy. Przygotowano je na podstawie uwag przekazanych podczas ubiegłorocznych konsultacji oraz zorganizowanych w dzielnicy spotkań z władzami miasta. Pierwsza zakłada całkowitą przejezdność ul. Janasa, druga - budowę zamkniętego dla ruchu deptaka - od przelotowej ul. Wolności do ul. Smołki.
Według informacji Jacka Otrębskiego z wydziału dróg i mostów magistratu w obu wariantach planowana jest przebudowa jezdni, chodników, kanalizacji sanitarnej oświetlenia ulicy oraz budowa kanalizacji deszczowej - zgodnie z postulatami mieszkańców.
Część chodników ma zostać wykonana z żółtawej kostki o podwyższonym standardzie, imitującej staromiejski bruk. Wraz z montażem stylowych lamp ulicznych ma to pomóc w zachowaniu zabytkowego charakteru tej części dzielnicy.
W obu koncepcjach droga podzielona została na trzy odcinki. Pierwszy, od ul. Skłodowskiej–Curie do ul. Janasa 30, drugi od Janasa 30 do skrzyżowania z ul. Smołki i trzeci - od ul. Smołki do ul. Wolności.
Wariant zakładający budowę deptaka ograniczy ruch kołowy od Smołki do Wolności i wyprowadzi stamtąd ruch poprzez ul. Smołki na ul. Starowiejską. Wjazd na deptak byłby możliwy dla mieszkańców, służb komunalnych oraz uprzywilejowanych, a także dla dostaw do sklepów - w określonych godzinach. Nawierzchnia zostałaby podniesiona i wykonana z czerwonej kostki klinkierowej. Pojawiłyby się też elementy małej architektury, ławki, klomby kwiatowe.
Mieszkańcom wąskiej ul. Janasa brakuje parkingów; parkujące wzdłuż jezdni samochody nieraz utrudniają wyjazdy z podwórzy. Przebudowa zakłada nowe miejsca parkingowe, jednak przy wyborze deptaka na ul. Janasa będzie ich 50; a bez niego – 76 (planowany jest też parking przy ul. Smołki – w wariancie z deptakiem na 20 miejsc; bez niego - na 12).
Konsultacje odbywają się poprzez ankietę zamieszczoną na stronie www.rudaslaska.pl/janasa (tam też znalazły się m.in. filmiki prezentujące oba warianty). Ankietę należy wydrukować, wypełnić i dostarczyć do 4 sierpnia do urzędu miasta lub wskazanych jednostek (także pocztą elektroniczną, w formie skanu). Dla wyłonionego wariantu zostanie przygotowana dokumentacja projektowa, na podstawie której prace mają ruszyć w drugiej połowie 2018 r., a zakończyć się - w 2019 r.
W ostatnim czasie w dzielnicy Ruda i jej okolicach nowy wygląd zyskało szereg zabytkowych obiektów. Odnowiono m.in. część dachów i elewacji kolonii robotniczej Kościelna-Staszica z początku XX w. Ozdobą dzielnicy jest położony naprzeciwko kolonii budynek z tego samego okresu, zbudowany jako siedziba szkoły dokształcającej i gospodarstwa domowego, a potem wykorzystywanego jako ratusz gminy Ruda (obecnie mieści się tam m.in. Muzeum Miejskie).
Na terenie Rudy, w rejonie ul. Bujoczka znajdują się ruiny zamku z XIV-XV w., przebudowanego później na rezydencję znaną jako pałac Ballestremów (w domu w pobliżu mieszkał inny znany śląski przedsiębiorca Karol Godula). W Rudzie Południowej mieści się też efektowna, odrestaurowana kolonia robotnicza Karol Emanuel. Inna kolonia o nazwie Szczęść Boże leży przy ulicy o tej nazwie wiodącej w kierunku zabrzańskiej dzielnicy Biskupice.
Ulica Wincentego Janasa była niegdyś główną ulicą handlową w Rudzie. Swoją aktualną nazwę po raz pierwszy otrzymała w 1922 r. Pierwotnie nazywała się Schulstr., następnie od roku 1910 r. Heinitzstr. (do 1922 r. tworzyła jedną z ulicą Bankową). W latach 1939–1945 patronem ulicy był Paul von Beneckendorff und Hindenburg, a po wojnie wrócono do obecnego patrona. (PAP)
mtb/ je/