Polska po 1989 roku

14.12.2018

Ruda Śląska: zakończyła się rewitalizacja dworca Chebzie

Po kilkunastu miesiącach prac Ruda Śląska zakończyła rewitalizację zabytkowego dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie. Efektowny dworzec obsługuje już pasażerów; w wyremontowanych pomieszczeniach będzie biblioteka.

Podobną modernizację zrealizowano niedawno w Rumi w woj. pomorskim, gdzie we wnętrzach podupadłego niegdyś dworca powstała biblioteka. Dziś "Stacja Kultura" cieszy się dużą popularnością, a w 2016 r. w prestiżowym konkursie zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki na świecie.

Samorząd Rudy Śląskiej postanowił stworzyć podobne miejsce u siebie. Prace budowlane na dworcu w Chebziu, położonym przy głównej linii kolejowej Katowice - Gliwice, rozpoczęły się we wrześniu ub. roku. W piątek miasto poinformowało o ich zakończeniu. Dostępna jest już ogrzewana hala dworcowa. Parking na kilkadziesiąt samochodów zostanie otwarty w przyszłym tygodniu.

Budynek dworca w Chebziu jest jednym z symboli Rudy Śląskiej. Najbardziej charakterystycznym elementem stacji jest budynek dworcowy – z elewacją wykonaną w formie "pseudomuru pruskiego" - na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową. Rewitalizacja dworca stała się możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Wartą blisko 1 mln zł transakcję zawarto pod koniec 2016 r.

„Zakończyliśmy prace budowlane i przystępujemy do drugiego etapu, czyli wyposażenia biblioteki. Najważniejsze, że uratowaliśmy zabytkowy obiekt” - oceniła cytowana w informacji miasta jego prezydent Grażyna Dziedzic. „Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego remont, ale kluczowy będzie pomysł na wykorzystanie obiektu, aby miejsce żyło” – dodała.

Kompleksowa rewitalizacja polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku na potrzeby biblioteki. W głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie znajdą się regały biblioteczne oraz czytelnia. Na końcu holu przeszkleniami wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię; powstała też sala animacyjna i pomieszczenia dla bibliotekarzy.

Odrestaurowano zabytkową klatkę schodową, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach. „To, co było przez kilkadziesiąt lat zakryte ścianami, nawy oraz historyczna konstrukcja kratowa, jest odsłonięte i teraz widoczne dzięki zamontowaniu przeszklonych przepierzeń” - wskazał naczelnik wydziału inwestycji w magistracie Piotr Janik.

Obiekt zachował funkcję pasażerską. Ma być głównym punktem centrum przesiadkowego w dzielnicy Chebzie. „Zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe, będą ławki dla podróżnych, dzięki czemu będą oni mogli poczekać na odjazd pociągu w komfortowych warunkach” - zapowiedział Janik. Jak przed laty na dworcu ma też działać kawiarenka

Jedną z atrakcji odnowionego miejsca ma być „bibliogród”. „To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy, korzystając z biblioteki, będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku” - zasygnalizował dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Krystian Gałuszka.

Otwarcie nowej biblioteki planowane jest na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2019 r. „Biblioteka zostanie wyposażona w oryginalny sprzęt biblioteczny. Znajdzie się tu wypożyczalnia ogólna wraz z mediateką, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia - czytelnia oraz galeria +Fermata Godula+” – zapowiedział Gałuszka.

Koszt prac wyniósł blisko 8 mln zł. Miasto przygotowało dwa wnioski o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych: dzięki wpisaniu w 2016 r. budynku do wojewódzkiego rejestru zabytków jeden mógł zostać złożony konkursie dotyczącym renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego (o ponad 6 mln zł dotacji); drugi – pod kątem rewitalizacji obszarów zdegradowanych (o ok. 7 mln zł).

Wiosną br. zarząd woj. śląskiego zdecydował o dofinansowaniu 38 projektów na 67 zgłoszonych w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dot. dziedzictwa kulturowego. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się trzy Rudy Śląskiej - najwięcej spośród wniosków złożonych przez samorządy lokalne.

Obok przedsięwzięcia: Stacja Biblioteka - modernizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego za 8,5 mln zł (w tym 6,5 mln zł z RPO i ponad 760 tys. zł ze środków budżetu państwa), unijne środki z tego konkursu trafiły w Rudzie Śląskiej na renowację zabytkowego budynku kolonii robotniczej Ficinus za 2,8 mln zł (w tym 1,5 mln zł z RPO) oraz modernizację i renowację zabytkowego budynku Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka za 4,8 mln zł (w tym ponad 3,9 mln zł z RPO).(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ ewes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL